افزایش عرضه مسکن با اخذ مالیات بر خانه‌های خالی

2

دکتر اسلامی وزیر راه و شهرسازی سه شنبه شب مهمان برنامه پایش شبکه یک سیما بود و در رابطه با تلاطم‌های قیمتی در بازار مسکن توضیح داد.

وزیر راه و شهرسازی: «با افزایش قیمت مسکن، خانه‌ها بسیاری خالی مانده است که با اخذ مالیات بر خانه‌های خالی با نرخ بازدارنده آن که توسط مجلس تعیین شده است، شاهد افزایش عرضه مسکن خواهیم بود. کلیات طرح مالیات‌های تنظیمی نیز در صحن دولت تصویب شده است و آماده ارسال به مجلس است.»

***

 

دکتر اسلامی وزیر راه و شهرسازی سه شنبه شب مهمان برنامه پایش شبکه یک سیما بود تا در رابطه با تلاطم‌های قیمتی در بازار مسکن توضیح داد.

دکتر اسلامی افزایش قیمت خانه تا کجا ادامه دارد، اظهار داشت: « بخش مسکن در حال حاضر تابع واقعیت و عرضه‌‎وتقاضا نیست و به سمت تبعیت از بازار ارز، طلا و بورس رفته است. وضعیت بازار ما روانی است و قیمت‌ها بر اساس تاثیرات روانی است تا واقعیت؛ برای بهبود وضعیت مسکن، دولت اقدام به شروع طرح ملی اقدام مسکن رفته است؛ واجدین شرایط مشخص و پول واریز شده است. 460 هزار واجد شرایط تایید شده داریم و 138 هزار نفر نیز به افتتاح حساب و واریز وجه اقدام کرده‌اند. ما مصمم هستیم که انشاالله 400 هزار واحد را عملی بکنیم.» 

وزیر راه و شهرسازی در رابطه با تعیین طرح‌های ساخت مسکن برای جامعه کارگری افزود: « به غیر از طرح مسکن ملی، طرح‌هایی به صورت موازی برای جامعه کارگری کشور نیز مطرح شده است، همچنین برای مسکن فرهنگیان نیز شروع شده است. برای اصحاب رسانه و نیروهای مسلح نیز برنامه‌هایی در دست اقدام است. یک نهضتی برپا شده است و ما انشاالله بتوانیم در این مسیر موفق شویم و دغدغه مسکن را از بین ببریم.»

دکتر اسلامی در رابطه با وضعیت مالیات‌های تنظیمی در بازار مسکن، گفت:« طرح‌های مالیات تنظیمی دو سالی است که پژوهش سنگینی پیرامون آن شده است، در حال حاضر نیز در صحن دولت کلیات آن نیز تصویب شد، ما باید تنها تقاضای سرمایه‌ای را بزنیم و طرح‌های مالیاتی باید به نحوی باشد که سرمایه‌گذاری‌های در بخش تولید مسکن را تهدید نکنیم؛ در حال حاضر طرح نهایی دولت آماده است و مراحل پایانی تائید هیئت دولت را بگیرد، به مجلس برود.»

وزیر راه و شهرسازی در رابطه با مالیات بر خانه‌های خالی افزود: « بساز و بفروش غیراصولی اتفاق افتاده در بازار مسکن، موجب شده است در جاهایی که حتی تقاضا نیست خانه ساخته شود و با حبس این خانه‌ها و خالی ماندن آن‌ها موجب شده است که این وضعیت اتفاق بیافتد. با اخذ مالیات بر خانه‌های خالی، این خانه‌ها به سمت عرضه شدن می‌روند و عرضه در بازار را زیاد خواهد کرد. مالیات بر خانه‌های خالی طرح بسیار خوبی است تا از تلاطم‌های مالیاتی جلوگیری شود..»

دکت اسلامی، در رابطه با سامانه جامع املاک و اسکان افزود :«در ابتدا، قانون، وزارت راه و شهرسازی را به عنوان متولی این سامانه معرفی کرده بود؛ اما با توجه به اینکه اطلاعات از اکثر دستگاه‌ها به وزارت راه و شهرسازی داده نمی‌شد با رفت و برگشت‌های بسیار با وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی، توانستیم بسیاری از داده‌ها جمع شد و در حال حاضر به سطح بسیار خوبی از اطلاعات رسیده‌ایم. من فکر می‌کنم برای اولین بار یک اتفاق بزرگ با راه‌اندازی سامانه جامع املاک و اسکان اتفاق افتاده است. امیدواریم سازمان ثبت اسناد نیز به کمک بیایند تا اطلاعات کامل‌تر شود. اطلاعات جمع‌آوری شده بسیار مهم و با اهمیت هستند و با تجمیع این اطلاعات به دسترسی کامل اطلاعات و امکان برنامه‌ریزی در سطح کلان به وقوع پیوسته است.»

دکتر اسلامی در رابطه با کمیسیون مشاورین املاک، افزود: «حتما باید در کمیسیون مشاورین املاک تجدید نظر شود، باید به سمت اخذ مبلغ ثابت برای عقد هر قرارداد برویم. تصمیم اخیر رئیسی جمهور نیز به این منوال است که مشاورین املاک از ذیل وزارت صمت به ذیل وزارت راه و شهرسازی بیاید تا بتوانیم سیاست‌گذاری مناسب را در قبال مشاورین املاک اعمال کنیم.»

در رابطه با حذف قیمت از روی سایت‌های ارائه قیمت کالاها و خدمات مختلف افزود: «ما به طور کل با هرگونه افزایش عوامل روانی در قیمت کالا و خدمات مخالف هستیم. قیمت‌های غیرواقعی باعث تلاطم‌های زیادی می‌شود و ارائه این قیمت‌ها در سایت‌های مختلف بار روانی را تشدید می‌کند، بنابراین باید قوه اجرایی با این موضوعات مقابله کند.»

در رابطه با قیمت هر متر مربع قیمت مسکن در تهران و عدم اعلام آن توسط سازمان آمار و بانک مرکزی، اظهار داشت: « اگر منطقه یک و سه را از میانگین قیمت‌های مسکن خارج کنیم، میانگین هر متر مربع در تهران به زیر 15 میلیون تومان می‌رسد. باید آمارهای واقعی و بر اساس واقعیت را به مردم ارائه داد و میانگین قیمت‌های خرید و فروش شده واقعی را به آن‌ها اعلام کنیم. قیمت ملک در منطقه یک میانگین تهران را سه و نیم برابر بیشتر می‌کند.»

وزیر راه و شهرسازی در رابطه با مسکن مهر اظهار داشت: « مسکن مهر یک طرح مفید برای اقتصاد و یک خدمت موثر بوده است.»

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به قیمت بلیط هواپپیما برای خفظ فاصله اجتماعی و افزایش شدید قیمت‌ها، افزود: « باید در شرایط کرونایی فاصله یک درمیان برای هر سفر هوایی ایجاد شود ولی قیمت‌ها باید متعادل اضافه شود ولی افزایش 150 درصدی آن غیرقابل قبول است.»

دکتر اسلامی در پایان قول داد که خانه‌‌های طرح مسکن ملی را تا پایان سال 1400 تحویل خواهد داد.

نظر شما

مانده : (1000) حرف

نظر مخاطبان درباره این مطلب

نمایش سایر نظرات
جستجو در اخبار

راه های ارتباطی


تمامی حقوق این وب سایت به گروه اقتصاد شبکه 1 سیما تعلق دارد