برنامه 6 آبان 99

برنامه 6 آبان 99

 

برنامه ۶ آبان ماه ۹۹ با حضور محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در رابطه با ساماندهی دست‌فروشی و شفافیت حقوق مدیران شهرداری بر روی آنتن رفت.

کارانه و مزایا، بخش تاریک شفافیت حقوق دولتی
محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران: « نکته‌ای که در این حقوق مدیران دولتی وجود دارد؛ این است که اصل حقوق مدیران دولتی زیاد بالا نیست اما مزایا، کارانه، حق جلسه و اضافه‌کاری است که حقوق‌های نجومی به وجود می‌آورد. اگر بخواهیم برای شفافیت کاری بکنیم، باید این نقاط پنهان را شناسایی کنیم.»

***
محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران مهمان برنامه سه‌شنبه شب پایش بود که در رابطه با  ساماندهی دست‌فروشان و ماده 16 قانون بهبود محیط کسب‌وکار گفتگو کرد.
محسن هاشمی رفسنجانی در رابطه با استفاده از سامانه سوت‌زنی، اظهار داشت: « یکی از مهم‌ترین وظایفی که از بدو ورود به شورای شهر به دنبال پیگیری آن بودیم مبارزه با فساد از طریق گزارش‌دهی مردمی بوده است. با توجه به فراهم بودن سیستم هوشمندسازی موجود است؛ این امکان وجود دارد که همه داده‌های شهری، بر روی این سیستم‌ها در اختیار عموم قرار گیرند. وقتی این هوشمندسازی و شفاف‌سازی اتفاق بیافتد مردم می‌توانند هم وضعیت درخواست‌های خود را بدانند و هم بتوانند گزارش مشکلات را بدهند.»
رئیس شورای شهر تهران در رابطه با شفاف‌سازی قراردادهای شهرداری، افزود: « در شورای شهر به سرپرستی خانم آروین یک کمیته شفاف‌سازی ایجاد شده است که همه مزایده‌ها، مناقصه‌ها و قراردادهای ثبتی را شفاف روی سامانه قرار داده‌اند. ما به دنبال بودجه انقباضی در شهرداری بودیم و وقتی با کاهش بودجه، توانستیم شهر را اداره کنیم، این موضوع خود نشان از این دارد که بخش خوبی از انحراف منابع در قراردادهای شهرداری با این شفاف‌سازی‌ها کاهش یافته است.»
مهندس محسن هاشمی با اشاره به ساماندهی دست‌فروشان در کلان شهرها اظهار داشت: « در بخش دست‌فروشی ما دو نوع دست‌فروش داریم؛ یک نوع دست‌فروشی مبتنی بر قانون است ولی نوع دوم آن به شدت مافیایی است. در برخی مناطق موزاییک‌های جلوی مغازه‌ها در اختیار دارند و آن‌ها را می‌فروشند. با وجود برخوردها، باز هم این مافیا دوباره به وجود می‌آید. دست‌فروشی در همه جای دنیا در یک مکان مشخص و با یک زمان مشخص اتفاق می‌افتد ولی در شرایط فعلی تقاضا برای دست‌فروشی بسیار بالاست و کل تهران هم پاسخ‌گوی این تقاضا نیست.»
رئیس شورای شهر تهران در رابطه با شفافیت حقوق و مزایای مدیران شهری اظهار داشت: «ما در سامانه‌های مربوطه حقوق افراد را شفاف می‌کنیم اما نکته‌ای که در اینحقوق مدیران دولتی وجود دارد؛ این است که اصل حقوق مدیران دولتی زیاد بالا نیست اما مزایا، کارانه، حق جلسه و اضافه‌کاری است که حقوق‌های نجومی به وجود می‌آورد. اگر بخواهیم برای شفافیت کاری بکنیم، باید این نقاط پنهان را شناسایی کنیم.»
رئیس شورای شهر تهران در رابطه با دعوای میان شهرداری و نهاد ریاست جمهوری در جماران، گفت: « نهاد ریاست جمهوری خواستار افزایش چند طبقه‌ای بنایی در منطقه جماران بود که شهرداری با آن مخالفت کرد؛ البته اهالی محله نیز به شدت با این موضوع مخالف بودند. موضوع در شورای عالی شهرسازی مطرح و مفتوح است و مراحل انتهایی را می‌گذراند.»
محسن هاشمی رفسنجانی در رابطه با انتخابات 1400 اظهار داشت: « من هیچ قصدی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ندارم.»
در بخش پایانی برنامه، بخش مطالبه‌های مردمی به موضوع انتقاد از قیمت‌گذاری دستوری فولاد پرداخته شد که بیش از 27 هزار امضاکننده جمع کرده بود؛ این موضوع هفته گذشته در صحن علنی مجلس با حضور وزیر صمت بررسی شد و در پایان این جلسه، نمایندگان مجلس تصویب کردند که این قیمت‌گذاری دستوری باید برداشته شود.
موضوع دوم مطالبات مردمی به موضوع انتقاد به ضریب بومی‌گزینی آزمون استخدامی بود. مجلس در 16 شهریور تصویب کرد که برای استخدام در شهرستان‌ها افراد بومی دارای یک ضریب بالاتر برای استخدام باشند. موضوعی که موجب شد در بخش مطالبات مردمی با جمع کردن 25 هزار امضا به بحث مهمی تبدیل شود. پیشنهاد در این موضوع به این شکل است که ضریب تعیین شده به جای تاثیر روی امتحان کتبی در مصاحبه شفاهی مورد محاسبه قرار گیرد و تاثیری در انتخاب میان پذیرفته‌شدگان آزمون کتبی نداشته باشد.

***

ویدویوهای این برنامه را در این صفحه ببینید.


نظر شما

مانده : (1000) حرف

نظر مخاطبان درباره این مطلب

نمایش سایر نظرات

آخرین نظرات در همه سایت

یک شنبه 30 آذر 1399
سلام برادران بزرگوار خسته نباشید من هم مثله کارگران بدبخت این جامعه مشکل مادی دارم چون تفاوت بین من و بازنشسگان لشگری و کشوری حدودا پنج میلیون هست ما دیگر کسی رو سراغ نداریم که بپرسیم چرا..آیا ما اهل این خاک نیستیم یا حق بیمه کم پرداخت کردیم از وزیر تعاون هم امید بریدیم چون خوب نگاه کنید تو کارتن پینو کیو عین روباه مکار میمونه به هیچ حرفی که میزنه اعتباری نیست آقا ماهم جنگیدیم ما هم فشار کشیدیم الان شدیم بچه همسایه هر چی اضافه بمونه تو دهنشون تف میکنن تو سفره بازنشستگان تامین اجتماعی ما موندیم چقدر لباس کهنه داداش هامو بپوشم چقدر تو زندگی شرمنده زن و بچه باشم والله از کرونا بمیریم از این ذلت بهتره که چند ساله نتونستیم واسه خانواده چیزی بخریم .مافقط شما رسانه ملی رو داریم خواهش میکنم این حرفها رو به گوش مسئولین دولت و بیمه تامین اجتماعی برسانید که این عدالت نیست.دست شما درد نکند
سه شنبه 18 آذر 1399
قیمت گذاری دستوری وقتی کالای تولیدی یک تعداد رقیب داره واصطلاحا منوپول نیست مفهومی نداره چنانچه واحد غیر انتفاعی میخواهیم این وظیفه بخش خصوصی نیست! کارخانه ایی سود نکنه نتونه سرمایه گذاری کنه بزرگ نشه با کجدار مریض کار کردن قوی نمیشه بعد میگیم جنس خارجی کیفیتش بهتره چون اونها دایم در حال سرمایه گذاری R&D , حرکت رو به جلو در تولید محصولات جدید هستن و ما داریم درجا میزنیم در بهترین حالت کالای ده سال پیش هنوز تولید میکنیم. چرا تو بازار منطقه که حوزه رقابتمونه داریم مارکت میدیم به شرکتهای ترکی چون شرکتهامون کوچیک , بنیه قوی و... ندارن دیدگاهها باید اساسا تغییر کنه
مهران
دو شنبه 17 آذر 1399
سلام -با مهمان شما جناب پیمان فخاریان چطور میشه تماس گرفت تشکر
دو شنبه 17 آذر 1399
عمده مسئولین ما وقتی دوربین صدا و سیما رو میبینن خادم و چاکر مردم میشن و لبخن از لبشون نمیافته و فکر میکنن همه اشتباه کرده اند در اجرایوظایف جز ایشان .. خدا کند پشت صحنه هم چنین باشند که بعید است و اگر مسئولین ما صاف و صادق بوده اند وضع ما اینجوری نبود
زهره کهریزی
یک شنبه 16 آذر 1399
کاش خیلی از مسئولین مثل اقای عزیزی بودن همه چی تموم
یک شنبه 16 آذر 1399

دوست عزیز کانون وکلا مکررا از ما شکایت کرده و هر بار تبرئه شده ایم. از حقوق چیزی نمیدانیم ولی میدانیم وکالت هم مثل سایر مشاغل کسب و کار است و حق ندارد انحصار ایجاد کند... پایش همواره پرچمدار مبارزه با انحصارگران بوده و خواهد بود.

یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399

آخرین تصاویر و فیلم های شماراه های ارتباطی


تمامی حقوق این وب سایت به گروه اقتصاد شبکه 1 سیما تعلق دارد