برنامه 15 آبان 99

در برنامه پایش مطرح شد

برنامه 15 آبان 99

دکتر فواد ایزدی، کارشناس ارشد مسائل آمریکا و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و دکتر ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، مهمان ویژه برنامه پایش با موضوع بررسی انتخابات ایالات متحده آمریکا بودند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس: بایدن فشارهای بیشتر و قوی‌تری را به ایران وارد خواهد کرد.

آقای عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی: با بررسی‌هایی که از اندیشکده‌های آمریکایی به عمل آمده می‌توان دریافت که تفاوت چندانی بین این دو نامزد انتخاباتی از منظر بازگشت به برجام و اتخاذ سیاست خارجه در قبال با ایران دیده نمی‌شود. بایدن در مقاله‌ای که یک ماه پیش منتشر شده بود گفته بود که من بهتر از ترامپ میتوانم بر ایران اعمال فشار کنم و من کسی هستم که ائتلافات فراآتلانتیکی را بازسازی کنم و از آن طریق فشارهای بیشتر و قوی‌تری به ایران وارد کنم.
***

دکتر فواد ایزدی، کارشناس ارشد مسائل آمریکا و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و دکتر ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، مهمان ویژه برنامه پایش با موضوع بررسی انتخابات ایالات متحده آمریکا بودند.

در ابتدای برنامه دکتر ایزدی با اشاره به وجود شکاف‌های اجتماعی و درگیری‌های فرهنگی در جامعه آمریکا گفت: " رسانه‌های غربی سعی بر کوچک‌نمایی و متعادل کردن فضای دوقطبی در جامعه آمریکا دارند. آمریکا کشور رور به افولی است که به دلیل وضعیت اقتصادی نابسامان و کم شدن سرویس‌هایی که به صورت سنتی به مردم داده شده است، دچار دوقطبی شده است و شخصی مانند ترامپ نیز از  این نابسامانی‌ها در جهت اهداف خود و دامن زدن به این دوقطبی استفاده می‌کند. طبق مشاهدات ایالتی مانند آریزونا که پیش از ااین یالتی جمهوری‌خواه بوده، در حال حاضر دمکرات‌ها در آن پیروز شده‌اند و دلیل آن تغییر ترکیب جمعیتی میباشد که طبق اعلام اداره آمار آمریکا، جمعیت سفیدپوست در آمریکا در 25 سال آینده اقلیت خواهد شد."
در ادامه آقای عمویی ضمن تاکید بر دوقطبی بودن فضای سیاسی آمریکا و منازعه‌های انتخاباتی در این کشور افزود: " از تخاطب دو نامزد انتخاباتی آمریکا و اردوکشی‌های خیابانی حامیان آنها میتوان به عمق این دوقطبی پی برد که بخشی از آن ناشی از سیاست‌های اقتصادی ایالات متحده ناظر به جهانی شدن و تاثیرگذاری بر مناسبات اقتصادی بین‌المللی است که در داخل کشور برای آنها مشکل‌ساز شده است. از جمله این ضررها حضور مهاجران و به تبع آن کاهش فرصت‌های شغلی برای سفیدپوستان به دلیل سطح تحصیلات پایین‌تر است که این بخش از جامعه نگران جایگاه اقتصادی و اجتماعی خود می‌باشد. یعنی در جامعه‌ای که جایگاه شما بر اساس شغل و درآمد تعیین می‌شود، یک آمریکایی خود را در کنار یک مهاجر می‌بیند که یا به دلیل توانایی و یا به دلیل دستمزد پایین‌تر حاضر به انجام یک کار شده و این فضای رقابتی حس ناخوشایندی به او میدهد. این در حالیست که در بعضی ایالت‌ها این مهاجرین حتی بصورت قانونی هم مهاجرت نکرده‌اند و همچنان فرصت‌های شغلی فراوانی پیش روی آنهاست."
آقای ایزدی ضمن اشاره به جنگ داخلی آمریکا که در قرن 19 رخ داد و در جریان آن 620 هزار نفرکشته شدند گفت: " آمریکا در بسیاری از مشکلات اجتماعی رتبه 1 را  دارد و درصد زیادی از مردم آن مسلح هستند. درگیری همیشه بوده و هست و اینکه کاخ سفید در این ایام سومین لایه امنیتی خود را از طریق فنس ایجاد میکند، نشان از احتمال یک درگیری خیابانی و پوچی ادعای مردم‌سالاری آمریکاست که از این طریق مردم را از مسئولین جدا می‌کند. بر خلاف قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که در آن مردم رأی میدهند و رئیس‌جمهور انتخاب میکنند، در آمریکایی که ادعای مردم‌سالاری دارد، رئیس‌جمهور مستقیما از طریق رأی مردم انتخاب نمی‌شود."
همچنین آقای عمویی افزود: " میتوان گفت که آقای ترامپ نماینده سفیدپوستان آمریکا و آقای بایدن نیز نماینده مهاجران و سیاهپوستان آمریکا هستند، چرا که سیاست‌های دمکرات‌ها به نفع رنگین‌پوست‌ها طراحی شده و از ابتدا مخالف برده‌داری در آمریکا و قائل به روندهای مبتنی بر تنوع زیستی بوده‌اند. اما در حال حاضر طبقه فرودست و حاشیه‌نشین عمدتا طرفدار ترامپ می‌باشند که در اینجا نکته‌ای که باید در تحلیل‌ها مورد توجه قرار گیرد این است که آرای کنونی ترامپ از آنچه در نظرسنجی‌ها پیش‌بینی شده بود بیشتر بود؛ چرا که این طبقه فرودست در رسانه‌ها و نظرسنجی‌ها نادیده گرفته میشود."
 آقای دکتر ایزدی ضمن اشاره به فرهنگ مصرف‌گرایی در جامعه آمریکایی و نظام سرمایه‌داری آن گفت: " جنس مطالبات کسانی که در انتخابات آمریکا شرکت کرده‌اند عمدتا اقتصادی است. مجموع بدهی کنونی دولت و مردم آمریکا چیزی حدود 60 تریلیون دلار می‌باشد که طبق گفته اقتصاددانان، این رقم از کل ثروتی که در دنیا وجود دارد بیشتر است. پس طبیعی است که در کشوری که در حال افول است، مدیریت نیز سخت می‌شود و درگیری‌ها بالا می‌گیرد. بخش زیادی از مردم آمریکا تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند و آن بخش مشمول نیز بطور ضعیفی تحت پوشش می‌باشند. حال سوال این است که چرا کشوری که ادعای ابرقدرت بودن را دارد، در این مساله هنوز نتوانسته مردم خود را تحت پوشش بیمه قرار دهد؟ یکی از دلایل محبوبیت ترامپ در بین طبقه فرودست، وارد جنگ شدن با شرکت‌های داروسازی و شرکت‌هایی که عقبهی بیمارستان‌های خصوصی را دارند، می‌باشد. ترامپ خود را ضد جنگ و ضد وال استریت میداند و در مقابل جریان دموکرات را متهم به دریافت پول از شرکت‌های دارویی و وابسته به والاستریت می‌داند که این خود متناقض با سابقه جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها است."
 در ادامه آقای عمویی با ذکر این نکته که تحریم به یک کالا و ابزار استراتژیک علیه ایران برای آمریکا تبدیل شده گفت: " با بررسیهایی که از اندیشکده‌های آمریکایی به عمل آمده می‌توان دریافت که تفاوت چندانی بین این دو نامزد انتخاباتی از منظر بازگشت به برجام و اتخاذ سیاست خارجه در قبال با ایران دیده نمیشود. بایدن در مقالهای که یک ماه پیش منتشر شده بود گفته بود که من بهتر از ترامپ میتوانم بر ایران اعمال فشار کنم و من کسی هستم که ائتلافات فراآتلانتیکی را بازسازی کنم و از آن طریق فشارهای بیشتر و قوی‌تری به ایران وارد کنم."
در پایان برنامه نیز آقای دکتر ایزدی ضمن اشاره به آغاز روند نزولی و شکست هژمونی آمریکا گفت: پس از این تنش‌ها در سطح بالای مملکتی، آمریکا به یک کشور معمولی تبدیل خواهد شد و رابطه ما با آن نیز مانند دیگر کشورهای معمولی مثل پرتقال و اسپانیا خواهد بود."
همچنین آقای عمویی نیز ضمن تاکید بر لزوم ایجاد ثبات در بازارهای داخلی و مقاومسازی در برابر تحریم افزود: رابطه ما با کشورهای همسایه باید بصورت دوجانبه و از طریق پول ملی دو کشور باشد و به ظرفیت تجارت تهاتری نیز توجه ویژه ای نمود. طبق گزارشات کارشناسی میتوان گفت که زیر 10 درصد از مشکلات اقتصادی کشور ما وابسته به انتخابات آمریکا میباشد و مساله "خودتحریمی" بسیار امری جدی میباشد. طرح اقدام متقابل که در مجلس تصویب شد، در واکنش به تحریم‌های اخیر بود و پیامی برای طرف مقابل مخابره می‌کرد که در اقدامات راهبردی خود تجدیدنظر کرده و یک نگرانی برای آنها ایجاد کند."


نظر شما

مانده : (1000) حرف

نظر مخاطبان درباره این مطلب

نمایش سایر نظرات

آخرین نظرات در همه سایت

یک شنبه 30 آذر 1399
سلام برادران بزرگوار خسته نباشید من هم مثله کارگران بدبخت این جامعه مشکل مادی دارم چون تفاوت بین من و بازنشسگان لشگری و کشوری حدودا پنج میلیون هست ما دیگر کسی رو سراغ نداریم که بپرسیم چرا..آیا ما اهل این خاک نیستیم یا حق بیمه کم پرداخت کردیم از وزیر تعاون هم امید بریدیم چون خوب نگاه کنید تو کارتن پینو کیو عین روباه مکار میمونه به هیچ حرفی که میزنه اعتباری نیست آقا ماهم جنگیدیم ما هم فشار کشیدیم الان شدیم بچه همسایه هر چی اضافه بمونه تو دهنشون تف میکنن تو سفره بازنشستگان تامین اجتماعی ما موندیم چقدر لباس کهنه داداش هامو بپوشم چقدر تو زندگی شرمنده زن و بچه باشم والله از کرونا بمیریم از این ذلت بهتره که چند ساله نتونستیم واسه خانواده چیزی بخریم .مافقط شما رسانه ملی رو داریم خواهش میکنم این حرفها رو به گوش مسئولین دولت و بیمه تامین اجتماعی برسانید که این عدالت نیست.دست شما درد نکند
سه شنبه 18 آذر 1399
قیمت گذاری دستوری وقتی کالای تولیدی یک تعداد رقیب داره واصطلاحا منوپول نیست مفهومی نداره چنانچه واحد غیر انتفاعی میخواهیم این وظیفه بخش خصوصی نیست! کارخانه ایی سود نکنه نتونه سرمایه گذاری کنه بزرگ نشه با کجدار مریض کار کردن قوی نمیشه بعد میگیم جنس خارجی کیفیتش بهتره چون اونها دایم در حال سرمایه گذاری R&D , حرکت رو به جلو در تولید محصولات جدید هستن و ما داریم درجا میزنیم در بهترین حالت کالای ده سال پیش هنوز تولید میکنیم. چرا تو بازار منطقه که حوزه رقابتمونه داریم مارکت میدیم به شرکتهای ترکی چون شرکتهامون کوچیک , بنیه قوی و... ندارن دیدگاهها باید اساسا تغییر کنه
مهران
دو شنبه 17 آذر 1399
سلام -با مهمان شما جناب پیمان فخاریان چطور میشه تماس گرفت تشکر
دو شنبه 17 آذر 1399
عمده مسئولین ما وقتی دوربین صدا و سیما رو میبینن خادم و چاکر مردم میشن و لبخن از لبشون نمیافته و فکر میکنن همه اشتباه کرده اند در اجرایوظایف جز ایشان .. خدا کند پشت صحنه هم چنین باشند که بعید است و اگر مسئولین ما صاف و صادق بوده اند وضع ما اینجوری نبود
زهره کهریزی
یک شنبه 16 آذر 1399
کاش خیلی از مسئولین مثل اقای عزیزی بودن همه چی تموم
یک شنبه 16 آذر 1399

دوست عزیز کانون وکلا مکررا از ما شکایت کرده و هر بار تبرئه شده ایم. از حقوق چیزی نمیدانیم ولی میدانیم وکالت هم مثل سایر مشاغل کسب و کار است و حق ندارد انحصار ایجاد کند... پایش همواره پرچمدار مبارزه با انحصارگران بوده و خواهد بود.

یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399

آخرین تصاویر و فیلم های شماراه های ارتباطی


تمامی حقوق این وب سایت به گروه اقتصاد شبکه 1 سیما تعلق دارد