برنامه 16 آبان 99

پایش انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در شبکه یک

1

برنامه 16 آبان 99

کارشناس سیاست خارجه : مذاکرات، تاثیر عمیقی بر اقتصاد ما نخواهد گذاشت.

 

مصطفی محمدی رمضانی کارشناس سیاست خارجه: «اگر قرار به ایجاد یک گشایش اقتصادی از طریق مذاکره باشد، جنس آن روانی است و تاثیر عمیقی بر اقتصاد ما نخواهد گذاشت. اقتصاد ما تعدادی بیماری دارد که تا زمانی که برای این بیماریها چارهاندیشی نشده و تحولی عمیق ایجاد نشود، توفیقی در مسائل اقتصادی نخواهیم داشت.»
***

سید مصطفی خوش‌چشم و مصطفی محمدی رمضانی کارشناسان سیاست خارجه و اقتصاد آمریکا، مهمانان ویژه برنامه‌ پایش با موضوع انتخابات آمریکا بودند.
در ابتدای برنامه آقای خوش‌چشم به افول هژمونی آمریکا اشاره کرد و گفت: هر زمان که هزینه‌های بیرونی شما برای گسترش هژمونی، بیشتر از هزینه‌های داخلی می‌شود، به معنی نحیف شدن اقتصاد داخلی می‌باشد. همان گونه که ترامپ اذعان داشت برای مدیریت جنگ در غرب آسیا چیزی حدود 8 تریلیون دلار هزینه شد؛ هزینه‌ای معادل 3 بار آسفالت کردن تمام آمریکا. ترامپ دغدغه‌های اقتصادی بعضی از سفیدپوستان زیر مدرک دانشگاهی را که در اثر وجود نیروی ارزان قیمت در شرق آسیا و خود آمریکا بیکار شده بودند را درک کرد و سعی بر موج‌سواری بر روی دغدغه‌های این قشر داشت. در ماجرای کرونا و نیاز به خدمات درمانی این قشر، این شکاف طبقاتی بیشتر نمایان شد، چرا که آمریکا بیش از 40 میلیون فقیر دارد و قریب به 80 میلیون نفر از مردم نیز تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند و این در حالیست که در بحث درمان در آمریکا، پول حرف اول را میزند و همین مساله باعث رکودی بزرگ در اقتصاد و تعطیلی بسیاری از کسب و کارها شد."
آقای محمدی رمضانی در ادامه با اشاره به نرخ بالای جرم و جنایت و نابسامانی‌های اقتصادی در آمریکا در مقایسه با کشورهای توسعه یافته افزود: وضعیت برخی از بیخانمان‌های آمریکا حتی از پناهندگان کمپ‌های سوریه نیز بدتر است. برای مثال در یک مجله لس آنجلس برای 1800 بی‌خانمان، فقط 9 عدد سرویس بهداشتی وجود دارد." 
در ادامه برنامه و در یک تماس تصویری با آقای دکتر جواد صالحی اصفهانی، استاد اقتصاد دانشگاه پلیتکنیک ویرجینیا، ایشان ضمن اشاره به توافق نظر داشتن تمامی دولت‌های اخیر آمریکا در خصوص فرسوده بودن زیرساخت‌های اقتصادی آمریکا گفت: " اوباما تصمیم بر بازسازی این زیرساخت‌ها داشت که کنگره با آن همراه نشد و ترامپ نیز با وجود شعار دادن در این خصوص، اما هیچ همتی برای بازسازی این زیرساخت‌ها از خود نشان نداد. مشکل اصلی ترامپ با چین این است که قابلیت تولید بسیاری از کالاها را با بهای کم دارد. این یک نوع بدبینی نسبت به چین را در آمریکا ایجاد کرد که ترامپ از آن استفاده کرد. اقتصاد آمریکا و چین بسیار در هم تنیده هستند و بنده فکر می‌کنم هم آقای بایدن و هم آقای ترامپ باید با این مساله کنار بیایند." 
آقای خوش‌چشم ضمن تاکید بر دعوای آمریکا و چین گفت: " به دلیل سطح بالای تنش‌های اقتصادی در سطح بین‌الملل همانطور که می‌بنیم آمریکا درونگرا شده و ترامپ سیاست ملی‌گرایی را پیش می‌برد و علاوه بر چین، با اروپا نیز جنگ تعرفه راه انداخته است. برای مثال در ماجرای عربستان می‌بنیم که به دروغ یا صداقت از منطقه خارج می‌شود اما از متحدان منطق‌های پول دریافت میکند. ترامپ در راستای کاهش هزینه‌ها دست به اقدامات افراطی و غیرافراطی میزند که برای مثال میتوان به خروج از معاهده پاریس اشاره کرد.. طبق نظرسنجی منتشر شده اخیر، 56 درصد آمریکایی‌ها معتقدند وضع جیبشان بهتر و در طرف دیگر ماجرا 56 درصد مردم معتقدند وضع کشور (جایگاه بین‌المللی و ... ) بدتر شده است. ما در آمریکا 500 هزار خانه داریم که نه فقط آب آشامیدنی، که حتی لوله‌کشی هم ندارند که 75 درصد این تعداد در شهر هستند! و 50 درصد این آمار نیز در 50 شهر ثروتمند آمریکاست. بخشی از این آمار در کالج کینگز لندن و بخشی دیگر در آکادمی علوم آمریکا قابل دسترس است."
آقای محمدی در ادامه ضمن اشاره به روانی بودن گشایش‌های اقتصادی حاصله از توافقاتی مثل برجام و همچنین کوتاه‌مدت بودن آنها گفت: " اگر قرار به ایجاد یک گشایش اقتصادی از طریق مذاکره باشد، جنس آن روانی است و تاثیر عمیقی بر اقتصاد ما نخواهد گذاشت. اقتصاد ما تعدادی بیماری دارد که تا زمانی که برای این بیماری‌ها چاره‌اندیشی نشده و تحولی عمیق ایجاد نشود، توفیقی در مسائل اقتصادی نخواهیم داشت."
در ادامه ضمن انتقاد از رفتار رادیکال و افراطی ترامپ وسیاست‌های پوپولیستی راستگرایانه او گفت: " ترامپ موج سواری بر روی احساسات مردم را به خوبی بلد است که نتیجه آن رادیکال شدن و دوقطبی شدن جامعه است. طبق گزارش کالج کینگز و آکادمی علوم آمریکا این رادیکال شدن جامعه، بر تمامی مناسبات نیز اثر خود را گذاشته و حتی فقر نیز بطور رادیکال افزایش پیدا کرده است. قریب ب0 17 میلیون و 200 هزار اسلحه در 10 ماه گذشته در آمریکا خریداری شده که در 20 سال گذشته بی‌سابقه بوده است. اما چیزی که امسال متفاوت بود انگیزه مردم از این خرید بود که بخاطر کرونا و سناریوهای آخرالزمانی ترس این را داشتند که امنیت آنها توسط دولت تضمین نشود. همچنین در تابستان تبعیض نژادی که یکی از دلایل عصبانیت مردم است، به اوج خود رسیده است. از جمله مصادیق تبعیض میتوان به عدم عدالت کیفری و  عدم عدالت اقتصادی اشاره کرد. بر خلاف عقیده‌های مبنی بر شروع یک جنگ داخلی در آمریکا و تجزیه کالیفرنیا، بنده معتقدم هرج و مرج خواهد شد و شورش و درگیری‌های خیابانی را شاهد خواهیم بود، اما بیش از آن را باید منتظر ماند و دید."


نظر شما

مانده : (1000) حرف

نظر مخاطبان درباره این مطلب

نمایش سایر نظرات

آخرین نظرات در همه سایت

یک شنبه 30 آذر 1399
سلام برادران بزرگوار خسته نباشید من هم مثله کارگران بدبخت این جامعه مشکل مادی دارم چون تفاوت بین من و بازنشسگان لشگری و کشوری حدودا پنج میلیون هست ما دیگر کسی رو سراغ نداریم که بپرسیم چرا..آیا ما اهل این خاک نیستیم یا حق بیمه کم پرداخت کردیم از وزیر تعاون هم امید بریدیم چون خوب نگاه کنید تو کارتن پینو کیو عین روباه مکار میمونه به هیچ حرفی که میزنه اعتباری نیست آقا ماهم جنگیدیم ما هم فشار کشیدیم الان شدیم بچه همسایه هر چی اضافه بمونه تو دهنشون تف میکنن تو سفره بازنشستگان تامین اجتماعی ما موندیم چقدر لباس کهنه داداش هامو بپوشم چقدر تو زندگی شرمنده زن و بچه باشم والله از کرونا بمیریم از این ذلت بهتره که چند ساله نتونستیم واسه خانواده چیزی بخریم .مافقط شما رسانه ملی رو داریم خواهش میکنم این حرفها رو به گوش مسئولین دولت و بیمه تامین اجتماعی برسانید که این عدالت نیست.دست شما درد نکند
سه شنبه 18 آذر 1399
قیمت گذاری دستوری وقتی کالای تولیدی یک تعداد رقیب داره واصطلاحا منوپول نیست مفهومی نداره چنانچه واحد غیر انتفاعی میخواهیم این وظیفه بخش خصوصی نیست! کارخانه ایی سود نکنه نتونه سرمایه گذاری کنه بزرگ نشه با کجدار مریض کار کردن قوی نمیشه بعد میگیم جنس خارجی کیفیتش بهتره چون اونها دایم در حال سرمایه گذاری R&D , حرکت رو به جلو در تولید محصولات جدید هستن و ما داریم درجا میزنیم در بهترین حالت کالای ده سال پیش هنوز تولید میکنیم. چرا تو بازار منطقه که حوزه رقابتمونه داریم مارکت میدیم به شرکتهای ترکی چون شرکتهامون کوچیک , بنیه قوی و... ندارن دیدگاهها باید اساسا تغییر کنه
مهران
دو شنبه 17 آذر 1399
سلام -با مهمان شما جناب پیمان فخاریان چطور میشه تماس گرفت تشکر
دو شنبه 17 آذر 1399
عمده مسئولین ما وقتی دوربین صدا و سیما رو میبینن خادم و چاکر مردم میشن و لبخن از لبشون نمیافته و فکر میکنن همه اشتباه کرده اند در اجرایوظایف جز ایشان .. خدا کند پشت صحنه هم چنین باشند که بعید است و اگر مسئولین ما صاف و صادق بوده اند وضع ما اینجوری نبود
زهره کهریزی
یک شنبه 16 آذر 1399
کاش خیلی از مسئولین مثل اقای عزیزی بودن همه چی تموم
یک شنبه 16 آذر 1399

دوست عزیز کانون وکلا مکررا از ما شکایت کرده و هر بار تبرئه شده ایم. از حقوق چیزی نمیدانیم ولی میدانیم وکالت هم مثل سایر مشاغل کسب و کار است و حق ندارد انحصار ایجاد کند... پایش همواره پرچمدار مبارزه با انحصارگران بوده و خواهد بود.

یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399

آخرین تصاویر و فیلم های شماراه های ارتباطی


تمامی حقوق این وب سایت به گروه اقتصاد شبکه 1 سیما تعلق دارد