برنامه 18 آبان 99

برنامه 18 آبان 99 پایش با حضور کارشناس تجارت خارجی

3

برنامه 18 آبان 99

مجوزهای متعدد؛ عامل بی‌رونقی صادرات

کارشناس تجارت خارجی: « در کشورهای اطراف خودمان پنج روزه می‌توان یک صادرکننده شد و مجوزهای مرتبط با صادرات را اخذ کرد، اما در کشور ما مجوزهای فروانی از کارت بازرگانی گرفته تا ثبت شرکت را برای صادرات یک کالا باید اخذ کرد. مجوزهای بسیار زیاد صادرات و انحصار بسیاری از این مجوزها، سبب شده است که صادرات در کشور ما رونق نگیرد.»

مهمان برنامه پایش آنوش رحام کارشناس ارشد تجارت، مشاور وزیر کار و رفاه اجتماعی به سوالات مردمی در رابطه با تجارت خارجی پاسخ داد. این کارشناس حوزه صادرات در رابطه با سختی‌های تجارت در ایران، وضعیت تخصیص ارز برای تجارت، تعدد مجوزهای صادرات و قراراداد ایران با چین به گفتگو پرداخت.

انوش رحامی در رابطه با مقررات بسیار زیاد حوزه تجارت خارجی اظهار داشت: « تجارت و بازرگانی ما مقررات بسیاری دارد. یک بخشی از تعلل کالاها پشت گمرک، اسناد درخواستی بانک‌های عامل است که زمان تخصیص ارز را بسیار بالا می‌برد. بعد از این تخصیص باید ارز نیز از جاهای مختلف تامین شود. متاسفانه یک رویه مشخص و معین در رابطه با تسهیل ورود کالاهای موردنیاز کشور وجود ندارد.» 
این کارشناس تجارت خارجی در رابطه با اعمال مصوبات اشتباه اظهار داشت: «در همه جای دنیا هزینه‌های نگه‌داری در بندر را افزایش می‌دهند تا کالا در بندر نماند چون بندر محل عبور کالا است. مصوبه اشتباهی نوشته شد که برای ترخیص کالاهای اساسی بعد از 30 روز تخفیف‌هایی ایجاد شود و همین موضوع سبب شد که اکثر واردکنندگان کالاهای اساسی محصولات خود را در بندر دپو کنند. باید این چنین مصوبات نیز حذف شود تا کالا به انگیزه کاهش عوارض، در بندر دپو نگردد.»
انوش رحامی با اشاره به جای خالی صنعت ترانزیت در ایران اظهار داشت: « بزرگ‌ترین مزیت کشور ما امنیت جاده‌ای است که بسیار در ای کاش نمایندگان مجلس به جای اینکه به دنبال افزایش مناطق آزاد در کشور هستند؛ به دنبال افزایش کلیدرهای آزاد و بین‌المللی باشند. کشور ترکیه چند ده برابر ما از صنعت ترانزیت سود می‌برد. کشور ما حدواصل چند کلیدر بین‌المللی است و با ورود به این حوزه می‌توان درآمد بسیاری را داشته باشیم.»
این کارشناس تجارت خارجی در رابطه با ضعف آموزش اصول اولیه تجارت بین الملل در سطح مدارس و دانشگاه‌ها افزود: « متاسفانه مجوزهای مربوط به صادرات در کشور ما بسیار زیاد است، در کشورهای اطراف ما همه این مجوزها برای صادرات به راحتی اخذ می‌شود؛ یک دانش‌آموز ایرانی هیچ واحد درسی در رابطه با تجارت خارجی و صادرات ندارد و هیچ اطلاعی در این رابطه نیز ندارند ولی کشورهای پیشرفته چندین واحد درسی در رابطه با صادرات و مبانی تجارت خارجی دارند.
انوش رحامی در رابطه با مجوزهای فراوان صادرات یک کالا، اظهار داشت: « در کشورهای اطراف خودمان پنج روزه می‌توان یک صادرکننده شد و مجوزهای مرتبط با صادرات را اخذ کرد، اما در کشور ما مجوزهای فروانی از کارت بازرگانی گرفته تا ثبت شرکت را برای صادرات یک کالا باید اخذ کرد. مجوزهای بسیار زیاد صادرات و انحصار بسیاری از این مجوزها، سبب شده است که صادرات در کشور ما رونق نگیرد. این در حالی است که با وضعیت نرخ ارز و تنوع محصولات تولیدی، کشور مستعد صادرات فراوان است و توانایی این صادرا را نیز داریم کما اینکه تقاضا در سطح منطقه نیز بالاست.»
انوش رحامی کارشناس صادرات در رابطه با تبادل کالایی بین صادرکننده و واردکننده برای کاهش تقاضای ارز افزود: « در همه جای دنیا صادرکننده کالا، محصولات موردنیاز صنایع مختلف را نیز وارد می‌کند. دولت نیز باید در این زمینه بین صادرکننده و واردکننده واسطه شود تا با هم تبادل ارزی و کالایی داشته باشند. پیمان‌های پولی نیز به همین صورت است؛ ما صادراتی به کشورهای مختلف داریم و به همان میزان نیز واردات داریم با ایجاد این پیمان‌های پولییک زیرساخت مالی بین دو کشور ایجاد می‌شود و نیاز به دلار را به شدت کاهش می‌دهد.»
انوش رحامی در رابطه با مجوزهای کسب‌وکار افزود: « ما در حال حاضر برخی مجوزهای میلیاردی داریم؛ مجوز نانوایی، داروخانه و سردفتری دارای قیمت شده‌اند. این مشکل بسیار بزرگی است؛ مشکل مجوزهای کسب‌وکار مشکل بزرگی است. با تسهیل فرآیند کسب و کار هیچ کشوری آسیب ندیده است و با حل مشکل مجوزهای کسب‌وکار مردم خود اشتغال‌زایی خواهند کرد.»
این کارشناس تجارت خارجی در پایان در رابطه با توافق ایران و چین افزود: « در فرهنگ تجارت خارجی هیچ کشوری کلاه کشور دیگری را برنمی‌دارد. همه کشورها بر اساس منافع ملی، با یک کشور دیگر تجارت می‌کنند. سیاست نگاه به شرق در مقابل نگاه به غرب در حالی که چین یک شریک تجاری بزرگی برای کشور ما است که بیشترین صادرات را به آن داریم برای ما بسیار مهم و استراتژیک است. ارتباط تثبیت شده با کشور چین در بسیاری از مشکلات موجود کشور در ارتباط با غرب به ما دست برتری می‌دهد حتی ارتباطات ما را تقویت نیز می‌کند.»


نظر شما

مانده : (1000) حرف

نظر مخاطبان درباره این مطلب

نمایش سایر نظرات

آخرین نظرات در همه سایت

یک شنبه 30 آذر 1399
سلام برادران بزرگوار خسته نباشید من هم مثله کارگران بدبخت این جامعه مشکل مادی دارم چون تفاوت بین من و بازنشسگان لشگری و کشوری حدودا پنج میلیون هست ما دیگر کسی رو سراغ نداریم که بپرسیم چرا..آیا ما اهل این خاک نیستیم یا حق بیمه کم پرداخت کردیم از وزیر تعاون هم امید بریدیم چون خوب نگاه کنید تو کارتن پینو کیو عین روباه مکار میمونه به هیچ حرفی که میزنه اعتباری نیست آقا ماهم جنگیدیم ما هم فشار کشیدیم الان شدیم بچه همسایه هر چی اضافه بمونه تو دهنشون تف میکنن تو سفره بازنشستگان تامین اجتماعی ما موندیم چقدر لباس کهنه داداش هامو بپوشم چقدر تو زندگی شرمنده زن و بچه باشم والله از کرونا بمیریم از این ذلت بهتره که چند ساله نتونستیم واسه خانواده چیزی بخریم .مافقط شما رسانه ملی رو داریم خواهش میکنم این حرفها رو به گوش مسئولین دولت و بیمه تامین اجتماعی برسانید که این عدالت نیست.دست شما درد نکند
سه شنبه 18 آذر 1399
قیمت گذاری دستوری وقتی کالای تولیدی یک تعداد رقیب داره واصطلاحا منوپول نیست مفهومی نداره چنانچه واحد غیر انتفاعی میخواهیم این وظیفه بخش خصوصی نیست! کارخانه ایی سود نکنه نتونه سرمایه گذاری کنه بزرگ نشه با کجدار مریض کار کردن قوی نمیشه بعد میگیم جنس خارجی کیفیتش بهتره چون اونها دایم در حال سرمایه گذاری R&D , حرکت رو به جلو در تولید محصولات جدید هستن و ما داریم درجا میزنیم در بهترین حالت کالای ده سال پیش هنوز تولید میکنیم. چرا تو بازار منطقه که حوزه رقابتمونه داریم مارکت میدیم به شرکتهای ترکی چون شرکتهامون کوچیک , بنیه قوی و... ندارن دیدگاهها باید اساسا تغییر کنه
مهران
دو شنبه 17 آذر 1399
سلام -با مهمان شما جناب پیمان فخاریان چطور میشه تماس گرفت تشکر
دو شنبه 17 آذر 1399
عمده مسئولین ما وقتی دوربین صدا و سیما رو میبینن خادم و چاکر مردم میشن و لبخن از لبشون نمیافته و فکر میکنن همه اشتباه کرده اند در اجرایوظایف جز ایشان .. خدا کند پشت صحنه هم چنین باشند که بعید است و اگر مسئولین ما صاف و صادق بوده اند وضع ما اینجوری نبود
زهره کهریزی
یک شنبه 16 آذر 1399
کاش خیلی از مسئولین مثل اقای عزیزی بودن همه چی تموم
یک شنبه 16 آذر 1399

دوست عزیز کانون وکلا مکررا از ما شکایت کرده و هر بار تبرئه شده ایم. از حقوق چیزی نمیدانیم ولی میدانیم وکالت هم مثل سایر مشاغل کسب و کار است و حق ندارد انحصار ایجاد کند... پایش همواره پرچمدار مبارزه با انحصارگران بوده و خواهد بود.

یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399

آخرین تصاویر و فیلم های شماراه های ارتباطی


تمامی حقوق این وب سایت به گروه اقتصاد شبکه 1 سیما تعلق دارد