برنامه 2 آذر 99

اعطای خدمات و کالا به مردم، جایگزین رانت ارزی به واردکنندگان

برنامه ۲ آذر ۹۹

فساد را سیاست‌گذار با سیاست‌گذاری‌اش ایجاد می‌کند. ارز 4200 تومانی به هشتاد میلیون نفر مردم ایران نرسید. این رانت ارزی حداکثر به چند هزار نفر رسیده است و همین چند هزار نفر از این مابه‌التفاوت ارز بهره برده‌اند. باید به جای واردکننده به دهک‌های مختلف درآمدی براساس نیاز کالا و خدمات رایگان اعطا می‌شد.

 

با حضور رئیس اتاق ایران و چین، عملکرد اتاق بازرگانی ایران در این برنامه پایش بررسی شد.

در این برنامه "مجید رضا حریری" ضمن تحلیل جایگاه تجارت خارجی و بازرگانی ایران، در خصوص کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف و شیوه‌های اصلاح آنها گفتگو کرد. در بخش دوم برنامه "موسی شهبازی" مدیر دفتر اقتصاد کلان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی درباره تورم و راهکارهای کاهش آن صحبت کرد. 

در بخش ابتدای برنامه با مجیدرضا حریری رئیس اتاق ایران و چین، به گفتگو پرداختیم.

حریری در رابطه کارکرد کارت‌های بازرگانی اظهار داشت: « خیلی از رفتارهای مدنی و حقوقی افراد میتواند از طریق یک وکیل انجام گیرد. باید برای این کار در محضر یک وکالتنامه داده شود تا وکیل به جای افراد کارها را انجام بدهد. کارت بازرگانی هم یکی از آن کارها است. تخلف در کارت‌های بازرگانی مانند جاهای دیگر نیز وجود دارد به طور مثال یک شخص به جای شخصی دیگر برود و امتحان بدهد؛ احتمال وجود همهی اینها هست اما نباید به روال تبدیل شود.

حریری در رابطه با کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف و استفاده مجرمانه از این کارت‌ها افزود: « پشت یک پیرزن که پورشه وارد می‌کند یا یک کارتن خواب که صادرات کالا بدون بازگشت ارز دارد؛ مشخص است که چه چیزی صادر کرده است. کالایی که صادر شده معلوم است که مال کیست. مضاف بر اینکه وقتی سواستفاده از کارت بازرگانی صورت می‌گیرد برای محکم‌کاری حتما وکالت‌نامه‌ای به صادرکننده اصلی داده می‌شود، آن صادرکننده کارت را به دست هر کسی نمی‌دهد و وقتی وکالت گرفته می‌شود به راحتی قابل پییگیری و شناسایی است.

حریری در رابطه با میزان قاچاق کالا در سطح کشور و راهکارهای رهیابی آن اظهار داشت: « در حال حاضر طبق گزارش‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالا، میزان قاچاق کالا 12 میلیارد دلار است، در سال‌های گذشته این رقم به 20 میلیارد دلار هم رسیده بود. این رقم عدد کوچکی برای اقتصاد ما نیست کما اینکه این محصول قاچاق چند دست هم می‌چرخد. برای مقابله و شناسایی این حلقه قاچاق کالا نیز باید تراکنش‌های ریالی افراد رصد شود. پول قاچاق در سیستم بانکی جا به جا می‌شود و با شفافیت تراکنش‌های بانکی به راحتی قابلیت ردیابی و شناسایی دارند.

 

حریری در رابطه با رانت ارز 4200 تومانی اظهار داشت: « در رابطه با ارز 4200 اصلا چرا این رانت ارزی را میدهیم که بعد بخواهیم به تعداد دلارهای 4200 تومانیای که دادیم پلیس بگذاریم و نظارت بکنیم. بحث ارز 4200 تومانی راجع به رقمهای درشت است. وقتی 28 میلیارد دلار، ارز 4200 تومانی داده شده در طی دو سال 97 و 98، یعنی 28 میلیارد دلار 10 هزار تومان تفاوت ارز آزاد با ارز مرجع به واردکنندگان داده شده است. 280 هزار میلیارد تومان پول صرف کار اشتباه شده است. شما نمیتوانی یک چاله را بکنی، آب در آن بریزی، بگذاری این آب بگندد، بعد اینجا پر از پشه بشود، بعد یک مگس کش دستت بگیری بخواهی یکی یکی این پشهها را بکشی. سیاست ارز 4200 دقیقا مصداق همین عملکرد است. اگر سیاستگذاران با ارز 4200 تومانی آب گندیده ایجاد نمی‌کردند، حشره خود به خود در آن مکان جمع نمی‌شد. 

رئیس اتاق ایران و چین در رابطه با اشتباه سیاست‌‌گذاران در اعطای ارز 4200 تومانی به یک عده واردکننده خاص، افزود« فساد را سیاستگذار با سیاستگذاریاش ایجاد میکند. ارز 4200 تومانی به هشتاد میلیون نفر مردم ایران نرسید. این رانت ارزی حداکثر به چند هزار نفر رسیده است و همین چند هزار نفر از این مابهالتفاوت ارز بهره بردهاند. شما هر چقدر سر راه این پلیس بگذاری، نمیتوانی او را کنترل کنی. چرا ما این را به جای اینکه در مبدأ به چند هزار واردکنندهی محدود بدهیم، در مقصد به مصرفکننده نمیدهیم؟ چرا ما این یارانه ارزی را به صورت نقدی به مردم نمی‌دهیم؟ »

حریری رئیس اتاق ایران و چین در پایان با اشاره به راهکار مناسب اعطای یارانه ارزی کالاهای ضروری به مردم، گفت: « برخی اقتصاددانان می‌گویند با اعطای یارانه به مردم، نقدینگی بالا میرود و تورم ایجاد میشود. حرفهای درستی است اما واقعاً راه این است که ارز 4200 به واردکننده بدهیم؟ با اعطای یارانه به صورت اعطای خدمات رایگان بهداشتی، حمل‌ونقلی و تامین حداقل کالای ضروری متناسب با هر دهک طرح سیاستی ایجاد شده بسیار به عدالت بسیار نزدیک‌تر بود. هر خانوار هم بهداشت رایگان برای مردم ایجاد می‌شد تا یک قرون پول بهداشتش را ندهد. هم تحصیل رایگان درجه یک برای هفت دهک جامعه است. برای یک سری حمل و نقل عمومی رایگان داد. تنها با اعطای ارز 4200 تومانی به واردکنندگان، به این افراد خاص، رانتی خاص و تکرارنشدنی اعطا کردیم.»

 

در بخش دوم برنامه آقای موسی شهبازی کارشناس اقتصادی در رابطه با تورم به گفتگو پرداخت.

موسی شهبازی در رابطه با مشکلات ساختاری اقتصاد ایران، اظهار داشت: « با توجه به داده‌های اقتصادی، کشور در سال‌های اخیر به طور متوسط هر ساله 20 درصد تورم داشت. مشکل تورم هر ساله در کشور ما بوده و متاسفانه به دلیل مشکلات ساختاری اقتصاد جزو معدود کشورهای دارای تورم دورقمی هستیم.»

این کارشناس اقتصادی با اشاره به خلق پول گسترده سیستم بانکی که ریشه تورم‌های دورقمی در کشور بوده است، افزود: « یک رابطه همسو بین رشد نقدینگی و خلق پول با تورم کشور وجود دارد. اگر نقدینگی در بخش مولد اقتصاد استفاده نشود و به تقاضای جامعه دامن بزند هر ساله این رشد نقدینگی به تورم تبدیل می‌شود. میزان پول سیال در سال‌های گذشته بسیار بالاتر از شبه پول شده است و این به معنی افزایش سرعت گردش پول و همچنین ورود نقدینگی سهمگین از بازاری به بازار دیگر است که خودبه‌خود این ورود نقدینگی تورم‌های بالایی ایجاد می‌کند. هر چه سهم پول بالاتر برود، سرعت خلق نقدینگی نیز افزایش می‌یابد.»

موسی شهبازی در پایان با اشاره به راهکار کنترل تورم انتظاری، اظهار داشت: « در حالت تورم، افراد دارای مستغلات و دارایی‌های مختلف بیشترین انتفاع را از تورم خواهند برد. در اقتصادهای قوی از دارایی‌های سرمایه‌ای و غیرمصرفی با ابزار مالیاتی به راحتی تقاضای سرمایه‌ای را کنترل و مدیریت می‌کنند تا به این صورت از تورم‌های انتظاری جلوگیری کنند. مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه‌های خالی در همین راستا هستند.»


نظر شما

مانده : (1000) حرف

نظر مخاطبان درباره این مطلب

نمایش سایر نظرات

آخرین نظرات در همه سایت

یک شنبه 30 آذر 1399
سلام برادران بزرگوار خسته نباشید من هم مثله کارگران بدبخت این جامعه مشکل مادی دارم چون تفاوت بین من و بازنشسگان لشگری و کشوری حدودا پنج میلیون هست ما دیگر کسی رو سراغ نداریم که بپرسیم چرا..آیا ما اهل این خاک نیستیم یا حق بیمه کم پرداخت کردیم از وزیر تعاون هم امید بریدیم چون خوب نگاه کنید تو کارتن پینو کیو عین روباه مکار میمونه به هیچ حرفی که میزنه اعتباری نیست آقا ماهم جنگیدیم ما هم فشار کشیدیم الان شدیم بچه همسایه هر چی اضافه بمونه تو دهنشون تف میکنن تو سفره بازنشستگان تامین اجتماعی ما موندیم چقدر لباس کهنه داداش هامو بپوشم چقدر تو زندگی شرمنده زن و بچه باشم والله از کرونا بمیریم از این ذلت بهتره که چند ساله نتونستیم واسه خانواده چیزی بخریم .مافقط شما رسانه ملی رو داریم خواهش میکنم این حرفها رو به گوش مسئولین دولت و بیمه تامین اجتماعی برسانید که این عدالت نیست.دست شما درد نکند
سه شنبه 18 آذر 1399
قیمت گذاری دستوری وقتی کالای تولیدی یک تعداد رقیب داره واصطلاحا منوپول نیست مفهومی نداره چنانچه واحد غیر انتفاعی میخواهیم این وظیفه بخش خصوصی نیست! کارخانه ایی سود نکنه نتونه سرمایه گذاری کنه بزرگ نشه با کجدار مریض کار کردن قوی نمیشه بعد میگیم جنس خارجی کیفیتش بهتره چون اونها دایم در حال سرمایه گذاری R&D , حرکت رو به جلو در تولید محصولات جدید هستن و ما داریم درجا میزنیم در بهترین حالت کالای ده سال پیش هنوز تولید میکنیم. چرا تو بازار منطقه که حوزه رقابتمونه داریم مارکت میدیم به شرکتهای ترکی چون شرکتهامون کوچیک , بنیه قوی و... ندارن دیدگاهها باید اساسا تغییر کنه
مهران
دو شنبه 17 آذر 1399
سلام -با مهمان شما جناب پیمان فخاریان چطور میشه تماس گرفت تشکر
دو شنبه 17 آذر 1399
عمده مسئولین ما وقتی دوربین صدا و سیما رو میبینن خادم و چاکر مردم میشن و لبخن از لبشون نمیافته و فکر میکنن همه اشتباه کرده اند در اجرایوظایف جز ایشان .. خدا کند پشت صحنه هم چنین باشند که بعید است و اگر مسئولین ما صاف و صادق بوده اند وضع ما اینجوری نبود
زهره کهریزی
یک شنبه 16 آذر 1399
کاش خیلی از مسئولین مثل اقای عزیزی بودن همه چی تموم
یک شنبه 16 آذر 1399

دوست عزیز کانون وکلا مکررا از ما شکایت کرده و هر بار تبرئه شده ایم. از حقوق چیزی نمیدانیم ولی میدانیم وکالت هم مثل سایر مشاغل کسب و کار است و حق ندارد انحصار ایجاد کند... پایش همواره پرچمدار مبارزه با انحصارگران بوده و خواهد بود.

یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399

آخرین تصاویر و فیلم های شماراه های ارتباطی


تمامی حقوق این وب سایت به گروه اقتصاد شبکه 1 سیما تعلق دارد