برنامه 4 آذر 99

به جای رقابت برای مذاکره، به فکر تولیدکننده داخلی باشید!

1

برنامه ۴ آذر ۹۹

مدیرعامل گروه صنعتی انتخاب: این زجری که مردم در این چند سال کشیدند، دستاوردش از بین نرود. باید بدانیم برای چه مذاکره می‌کنیم، برای اینکه صادرات کالایمان را راحت کنیم، مشکلات فروش صنایع نفت و پتروشیمی را حل کنیم. نباید برای آزادسازی ارز صادرات نفت از کره‌ای‌ها لوازم خانگی وارد کنیم.

 

برنامه پایش به مناسب هفته کارآفرینی به سراغ سه غول کارآفرینی کشور رفت.


"محمد رضا دیانی" تولید کننده لوازم خانگی و مدیر گروه صنعتی انتخاب، "محمد رضا احسانفر" مدیر کارخانه سیمان زابل و "رضا رضایی" مدیر شرکت آذین خودرو( تولید کننده قطعات یدکی) مهمان برنامه سه‌شنبه شب پایش بودند.


آقای رضایی در ابتدا با تبریک هفته کارآفرینی به همه تولیدکنندگان خلاق کشور، اظهار داشت: «من ابتدا هفته‌ی کارآفرینی را به کارآفرینان ایران تبریک می‌گویم. به امید اینکه روزی بشود که کارآفرینی به یک فرهنگ تبدیل بشود و به دست همین کارآفرینان تغییرات کلانی در اقتصاد کشور رقم بزنیم.»
مدیر شرکت آذین خودرو در رابطه با نقاط اثر تحریمی آمریکا در بخش صنعت خودرو افزود: «آمریکا با هدف فلج کردن اقتصاد ایران، صنعت قطعه و خودرو را تحریم کرد. ولی بعد از تحریم بود که بخشی از استعدادهای واقعاً ناشناخته و ناشکفته‌ی قطعه سازان، بخش‌های استارت تاپی و دانش بنیان به حرکت در آمد و با تمام مشکلاتی که آمریکا فراهم کرد، روی پای خودش ایستاد.»
آقای احسان فر در رابطه با فرصت‌ها و تهدیدهای تحریم‌ها اظهار داشت: « من باورم این هست که تحریم‌ها در هر صورت مشکلات و مسائلی را برای جامعه‌ی کارآفرینان و حوزه‌ی تولید و اقتصاد کشور به وجود آورد اما به هیچ وجه نتوانست چرخ اقتصاد را دچار مشکل بکند به نحوی که آن‌ها انتظار داشتند نتیجه‌ی این تحریم‌ها توقف اقتصاد و فروپاشی اقتصاد باشد. در عمل نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه آن‌ها را توسعه دادیم.»
محمد رضا دیانی در رابطه با نعمت تحریم‌ها در خالی شدن بازار لوازم خانگی اظهار داشت: « بازارداخلی محصولات لوازم خانگی ما در اصل در اختیار برندهای خارجی بود که یک دفعه اقتصاد ایران را رها کردند و رفتند. الحمدلله این لطف خدا بود، گاهی می‌گویند عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد، به هیچ عنوان این‌ها را نمی‌توانستیم از بازار داخلی بیرون کنیم، با هر ترفندی و به شکل‌های مختلف قانون را دور می‌زدند و حضور پر رنگ خودشان را در ایران حفظ می‌کردند. خدا به وسیله تحریم‌ها لطف کرد، خودشان ول کردند و رفتند وگرنه کسی از پس این‌ها برنمی‌آمد که این‌ها را بیرون کند، در حال حاضر یک فضای خیلی خوبی برای صنعت لوازم خانگی ایجاد شد و یک باور ملی برای خرید کالای ایرانی ایجاد شده است. »
مدیر گروه صنعتی انتخاب در رابطه با کیفیت محصولات و امکان خرید لوازم خانگی توسط اقشار ضعیف جامعه افزود: «مردم با توجه به نایابی و قیمت بالای برندهای خارجی، به کالاهای ایرانی روی آوردند و مشاهده کردند که کالای ایرانی هم خوب است و کیفیتش قابل قبول است. در وضعیت کرونا امسال، علی رغم وضعیت بد اقتصادی، میزان تولید لوازم خانگی نسبت به سال قبل که خارجی‌ها بودند حدود 30 درصد افزایش پیدا کرده است. درضمن ما یک طرحی را در دست اجرا داریم که اقشار آسیب پذیر نییز بتوانند محصولات خوب و با کیفیت و ارزان را بگیرند و انشاءالله از لحاظ قیمتی هم بتوانیم رقابت کنیم.»
آقای رضایی در رابطه با سوال جوانی در مورد لزوم داشتن سرمایه‌های آن‌چنانی برای شروع یک کسب‌وکار افزود: «در زمان شروع به کار ما، مشکلات حداقل 10 برابر امروز بود؛ کارآفرین امروز تنها با پول به هیچ وجه توسعه نمی‌آورد بلکه پول عامل مخرب هم هست. امروز پول با عقلانیت، با کارآفرینی، و خلاقیت معنا پیدا می‌کند. یک کارآفرین که احتیاج به پول ندارد. این جوان عزیز نباید ناامید بشود. این جوان باید برای یک هدف مشخص برنامه بنویسد، برای اون برنامه نقشه راه تعیین کند و کنترل کند قطعا این شیوه‌ی کارآفرینی را به کار ببرد، پیروز خواهد شد. من امروز صراحتاً می‌گویم در یک خانواده‌ی فقیر کشاورز در شهریار متولد شدم به سختی سیکل را گذراندم و بعد با دست خالی کارآفرین شدم.»
آقای دَیانی در رابطه با سواستفاده برندهای خارجی از وضعیت نرخ ارز کشور گفت: «برند بوش با استفاده از رانت اطلاعاتی آمده کلی ثبت سفارش کرده است و در گمرک این کالاها را نگه داشته و حالا می‌خواهد کالاها را ترخیص کند و به بازار بیاورد. در این شرایطی که ما واقعاً برای دریافت ارز قطعات و مواد اولیه‌ای که یک قیراط آن در کشور نیست و مجبور به واردات هستیم، برای تخصیص ارز آن مشکل داریم، وزارت صمت می‌گوید این را باید بروی حتماً از تولیدکنندگان داخلی تامین کنید چه طور یک دفعه اجازه بدهیم 400 کانتینر لوازم خانگی برند خارجی وارد کشور بشود. این‌ها واقعاً ضعف‌هایی است که تولیدکننده را بی انگیزه می‌کند. ما کارآفرینان و  تولید کنندگان در صنعت لوازم خانگی با این حرکت‌ها تماماً ناامید می‌شویم. خیلی از تولید کنندگان لوازم خانگی در این فضایی که به وجود آمده برایشان یک پارادایمی ایجاد شده است که این همه سرمایه‌گذاری و کوشش کردیم، کالا را تأمین کردیم، دولت دوباره درها را باز کرده است و این سرمایه‌گذاری ما نابود شده است.»
مدیرعامل گروه صنعتی انتخاب در رابطه با روی کار آمدن بایدن در آمریکا و مذاکره با آمریکا افزود: « مردم ایران این چند سال را فراموش نکنند که به خاطر تحریم‌ها و فشارهای خارجی نرخ ارز این گونه افسار گسیخته شد که این زجری که مردم کشیدند دستاوردش از بین نرود. به نظر من آمدن آقای بایدن یک اتفاق خوب است. ما راضی نبودیم ترامپ خون آشام کثیف سرکار باشد. الان تصورات اقتصادی خیلی بهتر است، اما این را هم باید هوشیار باشیم که از فرصت‌ها درست استفاده کنیم. می‌خواهید بروید مذاکره کنید و با دنیا رابطه مان را برقرار کنیم برای چه؟ برای اینکه برویم صادرات کالایمان را راحت کنیم، مشکلات فروش صنایع نفت و پتروشیمی را حل کنیم، تامین مالی زیرساخت‌ها کشوررا حل کنیم. ولی نباید برای آزادسازی ارز صادرات نفت از کره‌ای لوازم خانگی وارد کنیم. ببینید کره‌ای الان به من مواد اولیه نمی‌دهد، مواد اولیه نمی‌فروشد، اگر می‌خواهد دوباره به بازار ایران بیاید باید مواد اولیه‌ی لوازم خانگی را بیاورد نه اینکه در ایران لوازم خانگی کره‌ای را بفروشد برای چی اجازه می‌دهیم این واردات اتفاق بیفتد؟ باید بدانیم برای چه مذاکره می‌کنیم. به جای رقابت برای مذاکره، به فکر تولیدکننده داخلی باشید.»
مدیرعامل اسنوا در پایان با اشاره به لزوم اصلاحات اساسی در نظام سیاست‌گذاری کشور برای تقویت تولید، اظهار داشت: «مهم‌ترین خواسته ما از مجلس و دولت در سطح سیاست‌گذاری اصلاح نظام پولی و بانکی است که مهم‌ترین چالش کشور است. تولید نقدینگی کاذب که باعث جهش قیمتی نرخ ارز در هر چند سال می‌شود تا سرکوب نرخ ارز در سال‌هایی که فروش نفت داریم، باید تولید را تقویت کرد. باید سیاست‌ها را طوری تغییر دهیم که مردم به سمت تولید و کارآفرینی و ایجاد خلق ثروت واقعی بروند تا بتوانند پولدار بشوند، ثروتمند بشوند. نه اینکه نقشه بکشیم و هر روز جیب مردم را خالی کنیم. باید رقبای تولید را از لحاظ اقتصادی از سودده بودن بیاندازیم و صرفه اقتصادی را از رقبای تولید بگیریم. متأسّفانه مالیات بر دارایی، مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات‌های تنظیمی بارها و بارها مطرح شده است ولی محقق نشده است.»


نظر شما

مانده : (1000) حرف

نظر مخاطبان درباره این مطلب

نمایش سایر نظرات

آخرین نظرات در همه سایت

یک شنبه 30 آذر 1399
سلام برادران بزرگوار خسته نباشید من هم مثله کارگران بدبخت این جامعه مشکل مادی دارم چون تفاوت بین من و بازنشسگان لشگری و کشوری حدودا پنج میلیون هست ما دیگر کسی رو سراغ نداریم که بپرسیم چرا..آیا ما اهل این خاک نیستیم یا حق بیمه کم پرداخت کردیم از وزیر تعاون هم امید بریدیم چون خوب نگاه کنید تو کارتن پینو کیو عین روباه مکار میمونه به هیچ حرفی که میزنه اعتباری نیست آقا ماهم جنگیدیم ما هم فشار کشیدیم الان شدیم بچه همسایه هر چی اضافه بمونه تو دهنشون تف میکنن تو سفره بازنشستگان تامین اجتماعی ما موندیم چقدر لباس کهنه داداش هامو بپوشم چقدر تو زندگی شرمنده زن و بچه باشم والله از کرونا بمیریم از این ذلت بهتره که چند ساله نتونستیم واسه خانواده چیزی بخریم .مافقط شما رسانه ملی رو داریم خواهش میکنم این حرفها رو به گوش مسئولین دولت و بیمه تامین اجتماعی برسانید که این عدالت نیست.دست شما درد نکند
سه شنبه 18 آذر 1399
قیمت گذاری دستوری وقتی کالای تولیدی یک تعداد رقیب داره واصطلاحا منوپول نیست مفهومی نداره چنانچه واحد غیر انتفاعی میخواهیم این وظیفه بخش خصوصی نیست! کارخانه ایی سود نکنه نتونه سرمایه گذاری کنه بزرگ نشه با کجدار مریض کار کردن قوی نمیشه بعد میگیم جنس خارجی کیفیتش بهتره چون اونها دایم در حال سرمایه گذاری R&D , حرکت رو به جلو در تولید محصولات جدید هستن و ما داریم درجا میزنیم در بهترین حالت کالای ده سال پیش هنوز تولید میکنیم. چرا تو بازار منطقه که حوزه رقابتمونه داریم مارکت میدیم به شرکتهای ترکی چون شرکتهامون کوچیک , بنیه قوی و... ندارن دیدگاهها باید اساسا تغییر کنه
مهران
دو شنبه 17 آذر 1399
سلام -با مهمان شما جناب پیمان فخاریان چطور میشه تماس گرفت تشکر
دو شنبه 17 آذر 1399
عمده مسئولین ما وقتی دوربین صدا و سیما رو میبینن خادم و چاکر مردم میشن و لبخن از لبشون نمیافته و فکر میکنن همه اشتباه کرده اند در اجرایوظایف جز ایشان .. خدا کند پشت صحنه هم چنین باشند که بعید است و اگر مسئولین ما صاف و صادق بوده اند وضع ما اینجوری نبود
زهره کهریزی
یک شنبه 16 آذر 1399
کاش خیلی از مسئولین مثل اقای عزیزی بودن همه چی تموم
یک شنبه 16 آذر 1399

دوست عزیز کانون وکلا مکررا از ما شکایت کرده و هر بار تبرئه شده ایم. از حقوق چیزی نمیدانیم ولی میدانیم وکالت هم مثل سایر مشاغل کسب و کار است و حق ندارد انحصار ایجاد کند... پایش همواره پرچمدار مبارزه با انحصارگران بوده و خواهد بود.

یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399

آخرین تصاویر و فیلم های شماراه های ارتباطی


تمامی حقوق این وب سایت به گروه اقتصاد شبکه 1 سیما تعلق دارد