برنامه 16 آذر 99

طرح تامین کالاهای اساسی، راهکار مجلس برای ثبات سبد خانوار

4

برنامه ۱۶ آذر ۹۹

عزیزی نماینده مردم کرمانشاه: «طرح تامین کالاهای اساسی مهم‌ترین راهکار مجلس برای مدیریت بازار کالاهای اساسی است، شورای نگهبان و دیوان محاسبات نیز محل تامین منابع این طرح را تایید کرده‌اند. این طرح برای 3 دهک اول 120 هزار تومان به ازای هر نفر و برای 60 میلیون نفر دیگر 60 هزار تومان به ازای هر نفر پیش‌بینی شده است.»


به گزارش خبرگزاری  ، برنامه پایش یکشنه 16 آذر، به سراغ آقای دکتر ابراهیم عزیزی، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی رفت تا از او در مورد برنامه‌های مجلس یازدهم پرس و جو کند.
در ابتدای برنامه آقای عزیزی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه کدام یک از قول‌های مجلس یازدهم عملی شده است گفت: «این مساله را می‌توان به 2 قسمت تقسیم‌بندی کرد:

1- جهش خدمت (مانند ایجاد رفاه و رفع فقر، تامین معیشت و کالاهای اساسی)    

2-پیشرفت، توسعه و رفع محرومیت.

کشور ما در نهضت خدمت‌رسانی و پیشرفت موفقیت‌های چشمگیری داشته است؛ مانند هدفمندی یارانه‌ها، سهام عدالت، مسکن مهر، صندوق شکوفایی نخبگان، صندوق بیمه روستائیان و عشایر، صندوق توسعه ملی و... مجلس نیز تلاش خود را برای جهش خدمتگزاری انجام داده است. یکی از طرح های مهم در حوزه معیشت که به دولت ابلاغ شده است و امیدواریم در همین روزها شاهد اجرای آن باشیم، همین طرح تامین کالاهای اساسی است. شورای نگهبان و دیوان محاسبات نیز محل تامین منابع این طرح را تایید کرده‌اند و ظرف همین روزهای اخیر با توافقات دولت و مجلس انشاالله اجرا خواهد شد. این طرح برای 3 دهک اول 120 هزار تومان به ازای هر نفر و برای 60 میلیون نفر دیگر 60 هزار تومان به ازای هر نفر پیش‌بینی شده است. البته این طرح علاوه بر طرح هدفمندی یارانه‌ها و طرح معیشتی مجلس میباشد.»
این نماینده  مجلس ضمن اشاره به اصل 28 قانون اساسی که داشتن شغل را حق هر ایرانی می‌داند گفت: «ما باید اشتغال پایدار با درآمد مناسب و کافی در همه بخش‌ها اعم از دولتی و خصوصی ایجاد کنیم. در این بین یکی از مهم‌ترین مباحث، موضوع سرمایه‌گذاری است که طبق اصل 48 قانون اساسی تمامی استان‌ها به فراخور استعداد و ظرفیتشان باید به صورت برایر در آنها سرمایه‌گذاری صورت بگیرد. پس درآمدهای ملی باید به صورت متوازن توزیع بشود. حالا همین درآمدها شامل 2 بخش می‌باشد:

1- اعتبارات (یعنی همانی که در بودجه پیش‌بینی می‌شود و برای طرح‌های عمرانی پیش‌بینی شده و در حال حاضر نام آن تملک دارایی‌های سرمایه‌ای است.)

2- تسهیلات

3- ایجاد انگیزه با ایجاد مزیت (مثلا در برخی مناطق معافیت مالیاتی بدهیم، همین کار خود یک سرمایه‌گذاری انگیزشی است)»
 ایشان در ادامه گفت: « این روزها مهمترین کاری که در دستور کار داریم "طرح بودجه سنواتی" است که در همین روزهای آتی تقدیم مجلس خواهد شد. در این طرح تمرکز ما بر کارآمدی بودجه است. کارآمدی یعنی بتواند در همان مباحث خدمت و پیشرفت حماسه‌آفرینی کند. تمام همت ما این است که در این طرح استانهای غیربرخوردار، طعم برخورداری را بچشند. برای مثال در برخی استانها هنوز مشکل آب وجود دارد. پس بحث آبرسانی، گازرسانی، راهسازی و پوشش اینترنتی مخصوصا برای آموزش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تمرکز بر روی اولویت‌های هر استان قرار خواهد گرفت و پیشرفت عدالت‌محور را مدنظر قرار میدهیم. در بحث نهضت خدمت‌رسانی نیز تمامی تلاش ما بر کرامت نیروی انسانی خواهد بود که دیگر خانواده‌های ما دغدغه اشتغال جوانان خود را نداشته باشند.»
همچنین در ادامه برنامه و بخش ستاد پیگیری موانع تولید، آقای رضا شفیعی اردکانی، متقاضی صدور مجوز کارگاه تولیدی مبلمان در روستای کاکان شهر یاسوج ضمن اشاره به کارگاهی که با مشورت سازمان امور اراضی خریداری شده و قریب به 14 سال است که متروک میباشد گفت: «مجوز این زمین قبلا برای سردخانه‌ای بوده که 6 ماه فعالیت داشته و بعد از 6 ماه فعالیت خود را متوقف کرده و اکنون بیش از 14 سال است که این کارگاه متروک می‌باشد. پس از تجهیز کارگاه اما سازمان امور اراضی با صدور مجوز مخالفت کرده است! »
به همین منظور برنامه پایش به سراغ آقای فرید صیدی‌نژاد، معاون توسعه و سازماندهی امور اراضی کشور رفت تا حل مشکل این کارآفرین را از ایشان مطالبه کند. آقای صیدی‌نژاد در این باره گفت: من سابقه این زمین را بررسی کرده‌ام و باید اعلام کنم که اراضی ملی که در قالب طرح به صورت اجاره واگذار می‌شود، بعد از سال 89 امکان انتقال قطعی آن‌ها دیگر وجود ندارد."

در ادامه نیز مجری برنامه ضمن اشاره به پرداخت بدهی‌های این زمین و اینکه نمی‌توان عطف به ما سبق کرد از آقای صیدی نژاد درخواست کرد که بیشتر در این مورد دقت کنند. آقای صیدی‌نژاد نیز در ادامه گفت: "من خلاف قواعد و ضوابط نمی‌توانم عمل کنم و نمی‌توانم به صورت کدخدامنشی مساله را حل کنم." در پایان نیز مقرر شد با بررسی مجدد پرونده این مشکل از دستگاه مربوطه مطالبه شود.


نظر شما

مانده : (1000) حرف

نظر مخاطبان درباره این مطلب

نمایش سایر نظرات

آخرین نظرات در همه سایت

یک شنبه 30 آذر 1399
سلام برادران بزرگوار خسته نباشید من هم مثله کارگران بدبخت این جامعه مشکل مادی دارم چون تفاوت بین من و بازنشسگان لشگری و کشوری حدودا پنج میلیون هست ما دیگر کسی رو سراغ نداریم که بپرسیم چرا..آیا ما اهل این خاک نیستیم یا حق بیمه کم پرداخت کردیم از وزیر تعاون هم امید بریدیم چون خوب نگاه کنید تو کارتن پینو کیو عین روباه مکار میمونه به هیچ حرفی که میزنه اعتباری نیست آقا ماهم جنگیدیم ما هم فشار کشیدیم الان شدیم بچه همسایه هر چی اضافه بمونه تو دهنشون تف میکنن تو سفره بازنشستگان تامین اجتماعی ما موندیم چقدر لباس کهنه داداش هامو بپوشم چقدر تو زندگی شرمنده زن و بچه باشم والله از کرونا بمیریم از این ذلت بهتره که چند ساله نتونستیم واسه خانواده چیزی بخریم .مافقط شما رسانه ملی رو داریم خواهش میکنم این حرفها رو به گوش مسئولین دولت و بیمه تامین اجتماعی برسانید که این عدالت نیست.دست شما درد نکند
سه شنبه 18 آذر 1399
قیمت گذاری دستوری وقتی کالای تولیدی یک تعداد رقیب داره واصطلاحا منوپول نیست مفهومی نداره چنانچه واحد غیر انتفاعی میخواهیم این وظیفه بخش خصوصی نیست! کارخانه ایی سود نکنه نتونه سرمایه گذاری کنه بزرگ نشه با کجدار مریض کار کردن قوی نمیشه بعد میگیم جنس خارجی کیفیتش بهتره چون اونها دایم در حال سرمایه گذاری R&D , حرکت رو به جلو در تولید محصولات جدید هستن و ما داریم درجا میزنیم در بهترین حالت کالای ده سال پیش هنوز تولید میکنیم. چرا تو بازار منطقه که حوزه رقابتمونه داریم مارکت میدیم به شرکتهای ترکی چون شرکتهامون کوچیک , بنیه قوی و... ندارن دیدگاهها باید اساسا تغییر کنه
مهران
دو شنبه 17 آذر 1399
سلام -با مهمان شما جناب پیمان فخاریان چطور میشه تماس گرفت تشکر
دو شنبه 17 آذر 1399
عمده مسئولین ما وقتی دوربین صدا و سیما رو میبینن خادم و چاکر مردم میشن و لبخن از لبشون نمیافته و فکر میکنن همه اشتباه کرده اند در اجرایوظایف جز ایشان .. خدا کند پشت صحنه هم چنین باشند که بعید است و اگر مسئولین ما صاف و صادق بوده اند وضع ما اینجوری نبود
زهره کهریزی
یک شنبه 16 آذر 1399
کاش خیلی از مسئولین مثل اقای عزیزی بودن همه چی تموم
یک شنبه 16 آذر 1399

دوست عزیز کانون وکلا مکررا از ما شکایت کرده و هر بار تبرئه شده ایم. از حقوق چیزی نمیدانیم ولی میدانیم وکالت هم مثل سایر مشاغل کسب و کار است و حق ندارد انحصار ایجاد کند... پایش همواره پرچمدار مبارزه با انحصارگران بوده و خواهد بود.

یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399

آخرین تصاویر و فیلم های شماراه های ارتباطی


تمامی حقوق این وب سایت به گروه اقتصاد شبکه 1 سیما تعلق دارد