برنامه 18 آذر 99

دکتر محمد هادی سبحانیان، استاد دانشگاه و اقتصاددان مهمان سه‌شنبه شب برنامه پایش بود.

برنامه ۱۸ آذر ۹۹

سبحانیان: «در بررسی بودجه 1400 می‌بینیم که کسری بودجه به 425 هزار میلیارد تومان هم رسیده است. تقریبا 41 درصد از منابع بودجه 1400 از منابع نفتی فراهم خواهد شد.»

 

دکتر محمد هادی سبحانیان، استاد دانشگاه و اقتصاددان در رابطه با لایحه بودجه ۱۴۰۰ مهمان برنامه سه‌شنبه ۱۸ آذر۹۹ برنامه پایش بود. 
دکتر سبحانیان در ابتدای برنامه اظهار داشت: «بودجه چند روز پیش تقدیم مجلس شد، مهم ترین مسئله که همه کارشناسان پیگیر آن بودند این بود که آیا در بودجه ۱۴۰۰ آن وعده‌هایی که داده شده بود و مجلس انتظار داشت، با اصلاحات ساختاری تقدیم مجلس شده است یا خیر. مهم‌ترین نکته در بحث مالیات است که سهم مالیات در کل بودجه نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است.»
دکتر هادی سبحانیان با اشاره به سهم منابع نفتی در بودجه ۱۴۰۰ افزود: « سهم منابع نفت و گاز از بودجه در محل فروش نفت ۲۴ درصد است و از محل صندق توسعه ملی ۹ درصد تامین مالی می‌شود. سهم اوراق نیز از منابع بودجه ۱۵ درصد است که ۸ درصد آن اوراق سلف نفتی است. با این محاسبات تقریبا ۴۱ درصد از منابع بودجه ۱۴۰۰ از منابع نفتی فراهم خواهد شد.» 
این اقتصاددان در رابطه با معایب سیستم مالیاتی اظهار داشت: «ما از نظر منابع مالیاتی خیلی ضعف و کاستی داریم که با بر طرف کردن آن به سمت عدالت مالیاتی می‌رویم و هم به سمت افزایش سهم منابع مالیاتی در کل منابع عمومی کشور حرکت خواهیم کرد و به عموم مردم نیز فشاری وارد نمی‌شود.»
دکتر سبحانیان با اشاره به منابع جدید مالیاتی با جلوگیری از فراریان مالیاتی گفت: «ما تقریبا ۸ میلیون دستگاه پوز فعال در کشور داریم که متعلق به ۶ میلیون شخص حقیقی و حقوقی است که از این میزان 8/3 میلیون نفر هیچ پرونده مالیاتی ندارند، این تعداد بالا فعالیت اقتصادی انجام می‌دهند ولی مالیات نمی‌دهند.» 
دکتر سبحانیان با اشاره به کسری بودجه ۱۳۹۹ افزود: «موضوع مهم دیگر که ریشه بسیاری از آسیب های اقتصادی است، کسری بودجه است؛ در بودجه سال ۹۹ حدود ۵۷۱ میلیار تومان مصارف بودجه کشور بوده در صورتی که منابع پایدار آن حدود ۳۰۴ هزار میلیار تومان بوده که عمدتا در حوزه منابع مالیاتی، گمرکی و واگذاری شرکت‌های دولتی بوده است و مابقی بودجه به صورت منابع حاصل از فروش نفت، فروش اوراق، دارایی‌ها و منابعی که از صندق توسعه ملی به دست می‌آید، بوده که در تسهیل این منابع نااطمینانی بسیاری وجود دارد و حتی این منابع آثار و پیامدهای منفی برای اقتصاد کشور دارد.»
 این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به کسری بودجه لایحه بودجه ۱۴۰۰ افزود: «در بررسی بودجه ساختاری یا بدون نفت ۱۴۰۰ می‌بینیم که کسری بودجه به ۴۲۵ هزار میلیارد تومان هم رسیده است. ما در بودجه حتی قدم‌هایی به سمت عقب برداشتیم در واقع به جای مدیریت هزینه‌ها و افزایش منابع پایدار کشور، متاسفانه شاهد این هستیم که این کسری بودجه ساختاری افزایش پیدا می‌کند  و در اوج تحریم‌های نفتی، منابع نفت در بودجه افزایش شدیدی یافته است.»
دکتر سبحانیان با اشاره به پیامدهای کسری بودجه در اقتصاد ایران اظهار داشت: «به دلیل عدم اصلاح ساختاری بودجه با پیامدهای کسری بودجه مواجه هستیم؛ در سال ۹۷ که امریکا از برجام خارج شد و فروش نفت ما به مشکل بر خورد دولت به جای رفتن به سمت افزایش منابع پایدار، به سمت استقراض از منابع صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی رفت که نتیجه آن رشد پایه پولی بود. این افزایش پایه پولی سبب التهاباتی که در بازار بورس، سکه، خودرو و مسکن شاهد هستیم که ریشه در تامین مدیریت مالی کسری بودجه دارد.»
دکتر سبحانیان در پایان اظهار داشت: « اگر دنبال اصلاح ساختاری در بودجه هستیم فقط نباید در حرف‌هایمان باشد، اگر مردم امروز فشار تورم را در زندگی احساس می‌کنند به دلیل همین کسری بودجه‌ای است که دولت با آن مواجه است و اقدام جدی در راستا اصلاح کسری بودجه انجام نداده و لذا مطالبه جدی مردم، نخبگان و رسانه‌ها برای انجام اصلاحات ساختاری باشد.» 

در بخش دوم برنامه دکتر علی مویدی خرم آبادی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مهمان برنامه بود.
دکتر مویدی در رابطه با اقدامات پیش‌گیرانه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: «با نگاه هوشمندسازی مبارزه با قاچاق کالا و ارز که در راستای فرمایش مقام معظم رهبری است؛ در سال ۸۱ تاسیس شد. طبیعی است اقداماتی که در حوزه پیش‌گیری اتفاق می‌افتد مستلزم زمان طولانی است.»
رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز  در پایان با اشاره به مافیای دارو و قاچاق دارو افزود: «خوشبختانه در سامانه تیتک توفیقات خوبی حاصل شده است، داروهای خارجی که وارد می‌شوند همه در سامانه تیتک تعریف شده‌اند بخشی از داروهای خارجی هنوز در سامانه وارد نشده‌اند که مستلزم اختصاص زمان بیشتری است. قاچاق داروی انسولین به ندرت و در موارد خاصی اتفاق می‌افتد. ما در بحث دارو مشکل داریم مافیا دارو وجود دارند و واقعا لازم است یک نگاه سیستماتیک بر فرایند تامین و توزیع داروها ایجاد شود.»


نظر شما

مانده : (1000) حرف

نظر مخاطبان درباره این مطلب

نمایش سایر نظرات

آخرین نظرات در همه سایت

یک شنبه 30 آذر 1399
سلام برادران بزرگوار خسته نباشید من هم مثله کارگران بدبخت این جامعه مشکل مادی دارم چون تفاوت بین من و بازنشسگان لشگری و کشوری حدودا پنج میلیون هست ما دیگر کسی رو سراغ نداریم که بپرسیم چرا..آیا ما اهل این خاک نیستیم یا حق بیمه کم پرداخت کردیم از وزیر تعاون هم امید بریدیم چون خوب نگاه کنید تو کارتن پینو کیو عین روباه مکار میمونه به هیچ حرفی که میزنه اعتباری نیست آقا ماهم جنگیدیم ما هم فشار کشیدیم الان شدیم بچه همسایه هر چی اضافه بمونه تو دهنشون تف میکنن تو سفره بازنشستگان تامین اجتماعی ما موندیم چقدر لباس کهنه داداش هامو بپوشم چقدر تو زندگی شرمنده زن و بچه باشم والله از کرونا بمیریم از این ذلت بهتره که چند ساله نتونستیم واسه خانواده چیزی بخریم .مافقط شما رسانه ملی رو داریم خواهش میکنم این حرفها رو به گوش مسئولین دولت و بیمه تامین اجتماعی برسانید که این عدالت نیست.دست شما درد نکند
سه شنبه 18 آذر 1399
قیمت گذاری دستوری وقتی کالای تولیدی یک تعداد رقیب داره واصطلاحا منوپول نیست مفهومی نداره چنانچه واحد غیر انتفاعی میخواهیم این وظیفه بخش خصوصی نیست! کارخانه ایی سود نکنه نتونه سرمایه گذاری کنه بزرگ نشه با کجدار مریض کار کردن قوی نمیشه بعد میگیم جنس خارجی کیفیتش بهتره چون اونها دایم در حال سرمایه گذاری R&D , حرکت رو به جلو در تولید محصولات جدید هستن و ما داریم درجا میزنیم در بهترین حالت کالای ده سال پیش هنوز تولید میکنیم. چرا تو بازار منطقه که حوزه رقابتمونه داریم مارکت میدیم به شرکتهای ترکی چون شرکتهامون کوچیک , بنیه قوی و... ندارن دیدگاهها باید اساسا تغییر کنه
مهران
دو شنبه 17 آذر 1399
سلام -با مهمان شما جناب پیمان فخاریان چطور میشه تماس گرفت تشکر
دو شنبه 17 آذر 1399
عمده مسئولین ما وقتی دوربین صدا و سیما رو میبینن خادم و چاکر مردم میشن و لبخن از لبشون نمیافته و فکر میکنن همه اشتباه کرده اند در اجرایوظایف جز ایشان .. خدا کند پشت صحنه هم چنین باشند که بعید است و اگر مسئولین ما صاف و صادق بوده اند وضع ما اینجوری نبود
زهره کهریزی
یک شنبه 16 آذر 1399
کاش خیلی از مسئولین مثل اقای عزیزی بودن همه چی تموم
یک شنبه 16 آذر 1399

دوست عزیز کانون وکلا مکررا از ما شکایت کرده و هر بار تبرئه شده ایم. از حقوق چیزی نمیدانیم ولی میدانیم وکالت هم مثل سایر مشاغل کسب و کار است و حق ندارد انحصار ایجاد کند... پایش همواره پرچمدار مبارزه با انحصارگران بوده و خواهد بود.

یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399

آخرین تصاویر و فیلم های شماراه های ارتباطی


تمامی حقوق این وب سایت به گروه اقتصاد شبکه 1 سیما تعلق دارد