برنامه 7 دی 99

رویکرد فعلی نظام مالیاتی؛ فشار بیشتر به بخش شفاف اقتصاد

برنامه 7 دی 99

عضو هیئت رئیسه مجلس: «درباره مالیات به نظر می‌رسد که همیشه از خوش حساب‌ترین افراد جامعه بیش‌ترین مالیات گرفته می‌شود. هر ساله دولت لایحه بودجه را با 25 درصد افزایش به مجلس ارائه می‌دهد اما این به معنای افزایش پایه‌های مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی نیست.»


عضو هیئت رئیسه مجلس: «درباره مالیات به نظر می‌رسد که همیشه از خوش حساب‌ترین افراد جامعه بیش‌ترین مالیات گرفته می‌شود، این یک واقعیت است. هر ساله دولت لایحه بودجه را با 25 درصد افزایش به مجلس ارائه می‌دهد اما این به معنای افزایش پایه‌های مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی نیست، از همان افراد قبلی و شفاف 25 درصد بیشتر مالیات می‌گیرند.»

***

احمد امیرآبادی فراهانی دبیر هیئت رئیسه مجلس یک شنبه شب مهمان پایش بود و درباره تورم و گرانی، لایحه بودجه 1400، راهکار‌های برون رفت از بحران اقتصادی به گفتگو پرداخت.
امیرآبادی در بخش ابتدایی سخنانش در پاسخ به این سوال که آیا مشکلات اقتصادی ایران راه حل دارد یا خیر، گفت:« قطعا مشکلات اقتصادی ایران راه حل دارد اما ممکن است ما نتوانیم خوب کشور را اداره کنیم، به نظر می‌رسد در بخش‌هایی که ما خوب عمل کردیم و از ظرفیت ها استفاده کردیم مشکلات حل شده، اما در بخش‌هایی نخواستیم یا اگر خواستیم ، باند‌های قدرت نگذاشتند تا نخبگان و افراد دانا ورود کرده و مشکل را حل کنند و بخشی هم مربوط به عدم هماهنگی در ساختار اداره کشور است.»
امیرآبادی در ادامه سخنانش با مثالی از ناهماهنگی در دستگاه‌های دولتی افزود: « ما در همین بحث گرانی ارزاق، وزیر جهاد کشاورزی به مجلس دعوت شد، بحث گرانی را به وزیر صمت ربط داد، وزیر صمت را آوردیم گفت وظیفه وزیر جهاد کشاورزی است، هر دو را با هم آوردیم گفتند گرانی‌ها تقصیر واردکنندگان نهاده است، وقتی رفتیم سراغ واردکنندگان نهاده دیدم افرادی با شغل‌های غیرمرتبط مثل فوتبالیست و بازیگر و ... وارد این کار شده‌اند. یک سفره‌ای به نام دلار 4200 تومانی باز شده و همه روی این سفره افتاده‌اند. »
عضو هیئت رئیسه مجلس در بخش دیگری از سخنانش به لایحه بودجه 1400 پرداخت و گفت:« بودجه چندسال است که با ایراد به مجلس می‌آید، در بودجه 1400 دولت فروش 2.3 میلیون بشکه نفت در روز را پیش‌بینی کرده‌است که منطقی نیست. این را هم بگویم من معتقدم قیمت واقعی ارز 11500 نیست و این فقط نرخ تسعیر ارز است یعنی این قیمت رابطه میان بانک مرکزی، دولت، نفت و خزانه را بیان می‌کند و بنابراین قیمت واقعی ارز با 11500 تفاوت دارد و در ضمن مطمئنا این نرخ مانند ارز 4200 تومانی فساد خواهد داشت.»
وی ادامه داد: «دولت 3 قیمت را در مورد ارز اعلام کرده است، 4200، 11500 تومان و آزاد، 4200 تومان پایه واردات است و همه اجناس وارداتی با این قیمت حساب میشود البته درصد تعرفه‌های گمرکی برای کالاها متفاوت است ولی همه این درصد ها روی دلار4200 تومانی محاسبه می‌شود، دلار 11 تومانی به عنوان ما به تفاوت نرخ تسعیر ارز که مربوط به بانک مرکزی، خزانه و دولت است انتخاب شده و نرخ آزاد هم مربوط به بازار است.»
نماینده مردم قم در پاسخ به سوالی درباره شفافیت مالیاتی افزود:« درباره مالیات به نظر می‌رسد که همیشه از خوش حساب‌ترین افراد جامعه بیش‌ترین مالیات گرفته می‌شود، این یک واقعیت است، معمولا هر سال در کمیسیون تلفیق حدود 20 تا 25 درصد مالیات افزایش می‌یابد یعنی دولت لایحه را با 25 درصد افزایش ارائه می‌دهد و مجلس هم قبول میکند اما این به معنی افزایش پایه‌های مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی نیست، از همان افراد قبلی و شفاف 25 درصد بیشتر مالیات می‌گیرند. البته در این دوسال اقدامات خوبی مثل مالیات واردکنندگان خوردو تصویب شده که فقط در یک فقره از یک خانواده 800 میلیارد تومان مالیات گرفته شد که بیش‌تر از کل درآمد مالیاتی استان قم که 650 میلیارد تومان بود.»
امیرآبادی فراهانی در پایان به اهمیت اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه اشاره کرد و گفت:« در تمام دنیا این مرسوم است، بعضی آقایان که قبله آمال و آرزوهاشان امریکاست بروند امریکا را ببینند، یک نفر اینچ تلویزیونش را افزایش می‌دهد باید مالیات بدهد، تنها آمریکا نیست و همه دنیا همین وضعیت را دارد. علت اصلی فرار مالیاتی در کشور ما عدم شفافیت است، البته روز به روز دارد وضعیت بهتر می‌شود و کشور در حال رشد است.»


نظر شما

مانده : (1000) حرف

نظر مخاطبان درباره این مطلب

نمایش سایر نظرات

آخرین نظرات در همه سایت

یک شنبه 30 آذر 1399
سلام برادران بزرگوار خسته نباشید من هم مثله کارگران بدبخت این جامعه مشکل مادی دارم چون تفاوت بین من و بازنشسگان لشگری و کشوری حدودا پنج میلیون هست ما دیگر کسی رو سراغ نداریم که بپرسیم چرا..آیا ما اهل این خاک نیستیم یا حق بیمه کم پرداخت کردیم از وزیر تعاون هم امید بریدیم چون خوب نگاه کنید تو کارتن پینو کیو عین روباه مکار میمونه به هیچ حرفی که میزنه اعتباری نیست آقا ماهم جنگیدیم ما هم فشار کشیدیم الان شدیم بچه همسایه هر چی اضافه بمونه تو دهنشون تف میکنن تو سفره بازنشستگان تامین اجتماعی ما موندیم چقدر لباس کهنه داداش هامو بپوشم چقدر تو زندگی شرمنده زن و بچه باشم والله از کرونا بمیریم از این ذلت بهتره که چند ساله نتونستیم واسه خانواده چیزی بخریم .مافقط شما رسانه ملی رو داریم خواهش میکنم این حرفها رو به گوش مسئولین دولت و بیمه تامین اجتماعی برسانید که این عدالت نیست.دست شما درد نکند
سه شنبه 18 آذر 1399
قیمت گذاری دستوری وقتی کالای تولیدی یک تعداد رقیب داره واصطلاحا منوپول نیست مفهومی نداره چنانچه واحد غیر انتفاعی میخواهیم این وظیفه بخش خصوصی نیست! کارخانه ایی سود نکنه نتونه سرمایه گذاری کنه بزرگ نشه با کجدار مریض کار کردن قوی نمیشه بعد میگیم جنس خارجی کیفیتش بهتره چون اونها دایم در حال سرمایه گذاری R&D , حرکت رو به جلو در تولید محصولات جدید هستن و ما داریم درجا میزنیم در بهترین حالت کالای ده سال پیش هنوز تولید میکنیم. چرا تو بازار منطقه که حوزه رقابتمونه داریم مارکت میدیم به شرکتهای ترکی چون شرکتهامون کوچیک , بنیه قوی و... ندارن دیدگاهها باید اساسا تغییر کنه
مهران
دو شنبه 17 آذر 1399
سلام -با مهمان شما جناب پیمان فخاریان چطور میشه تماس گرفت تشکر
دو شنبه 17 آذر 1399
عمده مسئولین ما وقتی دوربین صدا و سیما رو میبینن خادم و چاکر مردم میشن و لبخن از لبشون نمیافته و فکر میکنن همه اشتباه کرده اند در اجرایوظایف جز ایشان .. خدا کند پشت صحنه هم چنین باشند که بعید است و اگر مسئولین ما صاف و صادق بوده اند وضع ما اینجوری نبود
زهره کهریزی
یک شنبه 16 آذر 1399
کاش خیلی از مسئولین مثل اقای عزیزی بودن همه چی تموم
یک شنبه 16 آذر 1399

دوست عزیز کانون وکلا مکررا از ما شکایت کرده و هر بار تبرئه شده ایم. از حقوق چیزی نمیدانیم ولی میدانیم وکالت هم مثل سایر مشاغل کسب و کار است و حق ندارد انحصار ایجاد کند... پایش همواره پرچمدار مبارزه با انحصارگران بوده و خواهد بود.

یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399

آخرین تصاویر و فیلم های شماراه های ارتباطی


تمامی حقوق این وب سایت به گروه اقتصاد شبکه 1 سیما تعلق دارد