برنامه 9 دی 99

عزم کمیسیون اقتصادی مجلس جهت اصلاحات ساختاری بودجه

برنامه 9 دی 99

برنامه پایش سه شنبه ۹ دی ۹۹، با آقای دکتر محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص لایحه بودجه 1400 و اصلاحات ساختاری موردنیاز آن گفتگو کرد.

عزم کمیسیون اقتصادی مجلس جهت اصلاحات ساختاری بودجه
پورابراهیمی گفت: "ما بارها تاکید کرده‌ایم که یکی از مهمترین راهبردهای درآمدزایی دولت، مولد سازی دارایی‌های دولت است. دولت حجم عظیمی از دارایی‌های بلااستفاده دارد که کافی است همین دارایی‌ها ساماندهی شود. محاسبه‌ها نشان می‌دهد که فقط با مولدسازی 10 درصد از دارایی‌های دولت آن هم با ایجاد نرخ بازدهی 5 درصد، می‌توان به اندازه درآمد یک ساله نفت در شرایط عادی، برای دولت درآمدزایی کرد."
***

 برنامه پایش سه شنبه 9 دی، به سراغ آقای دکتر محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و سرکار خانم دکتر فاطمه مقصودی، نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی رفت تا با آن‌ها در خصوص لایحه بودجه 1400 و محیط کسب و کار گفتگو کند.

با مولدسازی 10 درصد از داراییهای دولت، می‌توان به اندازه‌ درآمد یک‌ساله نفت، درآمدزایی کرد.
پورابراهیمی در ابتدای برنامه با اشاره به جایگزینی درآمدهای پایدار با درآمدهای نفتی گفت: " ما بارها تاکید کرده‌ایم که یکی از مهم‌ترین راهبردهای درآمدزایی دولت، مولد سازی دارایی‌های خود است. دولت حجم عظیمی از دارایی‌های بلااستفاده دارد که کافی است همین دارایی‌ها ساماندهی شود. محاسبه‌ها نشان میدهد که فقط با مولدسازی 10 درصد از دارایی‌‌های دولت آن هم با ایجاد نرخ بازدهی 5 درصد، می‌توان به اندازه درآمد یک ساله نفت در شرایط عادی، برای دولت درآمدزایی کرد. حتی بدنه کارشناسی دولت نیز این اعداد و ارقام را قبول دارد. "
وی ادامه داد: "در بحث مالیات نیز  صحبت از کسانی است که فرار مالیاتی دارند، نه کارکنان دولت و کارمندان. که به عقیده ما اتفاقا مالیات آن‌ها در مواردی نیز باید کاهش پیدا کند. شاید شما بپرسید چرا دولت به سراغ این کارها نمی‌رود تا جلوی فرار مالیاتی گرفته شود، یک پاسخ دارد؛ آن هم این که این کارها، سخت است و به افراد و مجموعه‌های ذی‌نفع در دولت فشار وارد می‌کند."

تلاش مجلس بر اعمال نظر کارشناسان و مقام معظم رهبری در اصلاحات ساختاری بودجه
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه ضمن تاکید بر در دستور کار قرار گرفتن اصلاح ساختاری بودجه در مجلس گفت: "اصلاح ساختار بودجه مساله جدیدی نیست و سابقه دارد. مقام معظم رهبری در سال 97 نیز همانند امسال نام‌های در خصوص لایحه بودجه به رئیس‌جمهور ارسال کردند. ایشان در این نامه به این نکته اشاره فرمودند که این لایحه هیچ انطباقی با شرایط جنگ اقتصادی ندارد و باید اصلاح ساختاری شود. اما دولت نه تنها در آن سال اصلاح قابل قبولی انجام نداد، بلکه مبلغ 450 میلیون دلار از صندوق ذخیره ارزی برداشت کرد، 12 درصد از حساب فریزشده صندوق توسعه ملی برداشت کرد و مابقی کسری بودجه را از طریق انتشار اوراق و استقراض از بانک مرکزی تامین کرد. مجموع این اقدامات بدان معنا بود که این اصلاح ساختار صورت نگرفته است. امسال تلاش مجلس بر آن است تا نظرات متخصصان و مقام معظم رهبری در اصلاحات ساختاری اعمال بشود. باب ورود مجلس به اصلاح ساختار بودجه نیز همین نامه اخیر مقام معظم رهبری در خصوص لایحه بودجه است. "

افزایش حقوق بدون در نظر گرفتن منبع برای تامین، منجر به افزایش تورم و کوچکتر شدن سفره مردم می‌شود.
ایشان همچنین با اشاره به اینکه ریشه و اساس ناترازی‌های بودجه‌ای در داخل کشور است گفت: "برای مثال اگر دولت بخواهد حقوق کارمندان را 20 یا 30 درصد افزایش دهد و برای این افزایش حقوق منبعی در نظر گرفته نشود، منجر به استقراض از بانک مرکزی و به تبع آن افزایش حجم نقدینگی می‌شود. افزایش نقدینگی نیز آثار تورمی بدی به همراه دارد و این به معنای کوچکتر شدن سفره مردم است. به عبارت ساده‌تر، 100 واحد بابت افزایش حقوق به مردم داده می‌شود و در مقابل 200 الی 300 واحد فشار تورمی بر آنها تحمیل می‌شود. برای تمامی این مشکلات راه حل وجود دارد و دست ما بسته نیست."

با همکاری دولت و حاکیمت تا پایان سال سهام عدالت به جاماندگان تعلق خواهد گرفت
پورابراهیمی با تاکید بر لزوم آزادسازی سهام عدالت و مردمی شدن اقتصاد کشور گفت: "در حال حاضر به 1 میلیون و 200 هزار نفر که تحت پوشش کمیته امداد و 2 میلیون و 300 هزار نفر که تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند، سهام عدالت تعلق نگرفته است. در روی دیگر ماجرا، قریب به 20 میلیون نفر از افرادی که در سال 85 سهام عدالت دریافت کردند، جز 6 دهک کم درآمد جامعه نیستند. ما برای این جاماندگان سهام عدالت طرحی را به کمک مرکز پژوهش‌های مجلس و دولت تصویب کردیم که الان در صحن علنی در حال بررسی است. امیدواریم تا آخر سال این طرح تصویب شده و به مرحله اجرا برسد."

من به عنوان نماینده مردم بروجرد، امنیت سرمایه‌گذاران و تسهیل امور آن‌ها را تضمین میکنم
در ادامه خانم مقصودی با اشاره به افزایش نرخ بیکاری استان لرستان در چند سال گذشته گفت: "طبق آمارها استان لرستان با 21 درصد،  بیشترین نرخ بیکاری را در سطح کشور داراست. مجموعه نرخ تورم بالا و نرخ بیکاری نرخ فلاکت است که در این نرخ نیز استان لرستان با 54 درصد، بدترین وضعیت را در سطح کشور داراست. همچنین صنایع تعطیل در این استان 813 عدد است که در مقایسه با تعداد صنایع فعال آن که 796 عدد است، بیشتر است. موقعیت بروجرد به لحاظ آب و خاک خوب، جوانان بااستعداد و تحصیل‌کرده، موقعیت خوبی از جهت اشتغال است. اما متاسفانه شاهد آن هستیم که این جوانان یا مهاجرت کرده یا کسب و کاری دارند که در خور شان آنها نیست. "
وی ادامه داد: "بروجرد در زمان‌های گذشته نیز صنعت پررونقی داشته است، به طوری که امروزه در بازار آن مسگران و ورشوکاران فعالیت دارند. تقاضای ما این است که مسئولین امر به مشکلات تولید ورود کنند. از سرمایه‌گذاران نیز خواهشمندیم به جهت فضای مناسب، استعداد غنی جوانان و به طور کلی بکر بودن این فضا برای سرمایه‌گذاری، توجه ویژهای به این شهرستان داشته باشند. من به عنوان نماینده مردم بروجرد، امنیت سرمایه‌گذاران و تسهیل امور آن‌ها را تضمین می‌کنم. اما اشاره کنم که برای رشد و توسعه نیاز به یک سری زیرساخت‌ها است. برای مثال بسیاری از صنایع مانند پتروشیمی، نیاز به آب دارد. ما آب داریم اما سد نداریم."


نظر شما

مانده : (1000) حرف

نظر مخاطبان درباره این مطلب

نمایش سایر نظرات

آخرین نظرات در همه سایت

یک شنبه 30 آذر 1399
سلام برادران بزرگوار خسته نباشید من هم مثله کارگران بدبخت این جامعه مشکل مادی دارم چون تفاوت بین من و بازنشسگان لشگری و کشوری حدودا پنج میلیون هست ما دیگر کسی رو سراغ نداریم که بپرسیم چرا..آیا ما اهل این خاک نیستیم یا حق بیمه کم پرداخت کردیم از وزیر تعاون هم امید بریدیم چون خوب نگاه کنید تو کارتن پینو کیو عین روباه مکار میمونه به هیچ حرفی که میزنه اعتباری نیست آقا ماهم جنگیدیم ما هم فشار کشیدیم الان شدیم بچه همسایه هر چی اضافه بمونه تو دهنشون تف میکنن تو سفره بازنشستگان تامین اجتماعی ما موندیم چقدر لباس کهنه داداش هامو بپوشم چقدر تو زندگی شرمنده زن و بچه باشم والله از کرونا بمیریم از این ذلت بهتره که چند ساله نتونستیم واسه خانواده چیزی بخریم .مافقط شما رسانه ملی رو داریم خواهش میکنم این حرفها رو به گوش مسئولین دولت و بیمه تامین اجتماعی برسانید که این عدالت نیست.دست شما درد نکند
سه شنبه 18 آذر 1399
قیمت گذاری دستوری وقتی کالای تولیدی یک تعداد رقیب داره واصطلاحا منوپول نیست مفهومی نداره چنانچه واحد غیر انتفاعی میخواهیم این وظیفه بخش خصوصی نیست! کارخانه ایی سود نکنه نتونه سرمایه گذاری کنه بزرگ نشه با کجدار مریض کار کردن قوی نمیشه بعد میگیم جنس خارجی کیفیتش بهتره چون اونها دایم در حال سرمایه گذاری R&D , حرکت رو به جلو در تولید محصولات جدید هستن و ما داریم درجا میزنیم در بهترین حالت کالای ده سال پیش هنوز تولید میکنیم. چرا تو بازار منطقه که حوزه رقابتمونه داریم مارکت میدیم به شرکتهای ترکی چون شرکتهامون کوچیک , بنیه قوی و... ندارن دیدگاهها باید اساسا تغییر کنه
مهران
دو شنبه 17 آذر 1399
سلام -با مهمان شما جناب پیمان فخاریان چطور میشه تماس گرفت تشکر
دو شنبه 17 آذر 1399
عمده مسئولین ما وقتی دوربین صدا و سیما رو میبینن خادم و چاکر مردم میشن و لبخن از لبشون نمیافته و فکر میکنن همه اشتباه کرده اند در اجرایوظایف جز ایشان .. خدا کند پشت صحنه هم چنین باشند که بعید است و اگر مسئولین ما صاف و صادق بوده اند وضع ما اینجوری نبود
زهره کهریزی
یک شنبه 16 آذر 1399
کاش خیلی از مسئولین مثل اقای عزیزی بودن همه چی تموم
یک شنبه 16 آذر 1399

دوست عزیز کانون وکلا مکررا از ما شکایت کرده و هر بار تبرئه شده ایم. از حقوق چیزی نمیدانیم ولی میدانیم وکالت هم مثل سایر مشاغل کسب و کار است و حق ندارد انحصار ایجاد کند... پایش همواره پرچمدار مبارزه با انحصارگران بوده و خواهد بود.

یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399
یک شنبه 16 آذر 1399

آخرین تصاویر و فیلم های شماراه های ارتباطی


تمامی حقوق این وب سایت به گروه اقتصاد شبکه 1 سیما تعلق دارد